Üniversite öğrencilerinde kişisel ve ailesel işlevselliğin depresyon-anksiyete riskine etkisi
The effect of individual and familial functionality on depression-anxiety risk in university students
- Tez No: 507062
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada üniversite birinci sınıf öğrencilerinde kişisel ve ailesel işlevselliğin belirlenmesi ve depresyon anksiyete riskine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız üniversite birinci sınıf öğrencilerinden, örnekleme çıkan ve gönüllü olan 383 katılımcı ile yapılmıştır. (197 kadın,186 erkek, yaş ortalaması 19,8±1,7) Katılımcıların sosyal işlevselliği sosyal atom ölçeği, ailesel işlevselliği aile apgar ölçeği, depresyon duygudurumu Beck depresyon ölçeği(BDÖ) ve anksiyete duygudurumu Beck anksiyete ölçeği(BAÖ) ile belirlendi. Bulgular: Katılımcılarımızın % 51,4'ü kadın, % 48,6'sı erkektir. Ortalama BDÖ puanı 13,5±8,0'dır. BDÖ'ye göre % 72,6'sı normal, % 27,4'ü depresif duygu durumunda olduğu belirlenmiştir. BAÖ'ye göre % 35,8'i hafif, % 21,9'u orta ve % 15,7'si şiddetli düzeyde anksiyete olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The objective of this study is to determine the individual and familial functionality in first class students and its effect on depression-anxiety risk. Material and Method: Our study was made on 383 volunteering participants with sampling among first class students. (197 female and 186 male, average age 19.8±1.7) Social functionality of the participants was determined with social atom scale, family functionality apgar scale, depression mood Beck depression scale (BDS) and anxiety mood Beck anxiety scale (BAS). Findings: 51.4% of our participants were female and 48.6% were male. Average BDS scale was 13.5±8.0. According to BDS, 72.6% had normal and 27.4% had depressive mood. According to BAS, 35.8% had a low, 21.9% had average and 15.7% had severe level of anxiety.