Impacts of extreme meteorological events on metabolism of Lake Eymir using high frequency automated lake observation station
Meteorolojik uç olayların Eymir Gölü metabolizması üzerindeki etkilerinin yüksek çözünürlüklü otomatik göl izleme istasyonu ile belirlenmesi
  1. Tez No: 507096
  2. Yazar: DUYGU TOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eylül 2015 ve Ağustos 2016 yılları arasında, Eymir Gölü'ne tesis edilen yüksek çözünürlüklü otomatik göl izleme istastonundan alınan veriler ile günlük oksijen değişiminden göl metabolisması hesabı yapılmıştır. Tahmin edilen toplam birincil üretim (GPP), solunum (RES) ve net ekosistem üretimi (NEP) ile Eymir Gölü'nün karbon döngüsündeki rolü ve şiddetli meteorolojik olaylara verdiği tepkiler değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, farklı yaklaşımları karşılaştırmak için yedi farklı k600 metodu ve beş metbolizma modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Eymir Gölü uzun süreden beri ötrofik statüde olmasına rağmen yıl boyunca alg artışı olduğu dönemler haricinde atmosfere karbon salınımı yapmaktadır. Fırtınalar, sıcaklık tabakalaşmasını ortadan kaldırmış; epilimniondaki klorofil-a konsantrasyonunun azalmasına, flurosan çözünmüş organik madde miktarının artmasına yol açmış, göldeki karbon salınımını tetiklemiştir. Ayrıca gölün karışması, model girdilerinden kaynaklanması muhtemel metabolizma tahminlerinde hatalı sonuçlar vermiştir Buna ek olarak piston hızı metodları arasında farklılık daha belirgin iken metabolizma modellerinde bu fark fazla gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
One year measurements between September 2015 and August 2016 from high frequency automated lake observation station were collected to estimate metabolism of Lake Eymir based on diel oxygen changes. Estimated gross primary production (GPP), respiration (RES) and net ecosystem production (NEP) were used to assess the role of Lake Eymir in carbon cycling and the response of lake ecosystem to extreme meteorological events. In addition to compare different approaches seven distinct k600 methods and five metabolism models were used. According to results, even Lake Eymir has been experiencing eutrophication more than 20 years, the lake acts as carbon source to atmosphere throughout the year except the algal bloom periods. Despite the fact that, during extreme wind events, disruption of thermal stratification induced emission of CO2, mixing of the lake increased unrealistic estimations of metabolism probably due to lack of model inputs. In addition, it has been found that results of piston velocity methods vary more than the results of metabolism models.