İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda ekstrem meteorolojik hadiseler ve uçuş faaliyetlerine olan etkileri
Extreme meteorological events at İstanbul Airport and Sabiha Gökçen International Airport and their effects on flight activities
- Tez No: 919257
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda, ekstrem meteorolojik hadiselerinin uçuş faaliyetleri ve uçuş emniyeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın 5 yıllık meteorolojik verileri analiz edilerek ekstrem durumların tespiti yapılmıştır. Sonuçlar, İstanbul Havalimanı'nda yaşanan ekstrem hava koşullarının ve uçuşlar üzerindeki etkilerinin, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'na kıyasla daha şiddetli ve fazla olduğunu göstermiştir. İstanbul Havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı'na kıyasla daha yoğun ve işlek bir havalimanı olduğundan, ekstrem meteorolojik hadiselerin uçuşlar üzerindeki olumsuz etkileri daha belirgin ve etkileyecidir.
Özet (Çeviri)
The impact of extreme meteorological events on flight operations and flight safety at Istanbul Airport and Sabiha Gökçen International Airport has been investigated. By analyzing 5 years of meteorological data from both airports, extreme conditions have been identified. The results showed that the extreme weather conditions experienced at Istanbul Airport and their effects on flights were more severe and frequent compared to Sabiha Gökçen International Airport. Since Istanbul Airport is a busier and more active airport compared to Sabiha Gökçen International Airport, the negative impacts of extreme meteorological events on flights are more significant and noticeable.