Farklı zemin koşullarındaki betonarme çerçevelere betonarme perde eklenmesinin davranışa etkisinin değerlendirilmesi
Earthqake performance evaulation of a concrete frame building considering different soil conditions and strengthened
  1. Tez No: 507100
  2. Yazar: MURAT DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde depremlerden dolayı meydana gelen önemli maddi hasar ve can kaybı, mevcut bina stokunun deprem güvenliğinin yeterli olmadığını göstermektedir. Mevcut binalarda sismik performansın belirlenmesi büyük önem taşımaktadır ve düşük performanslı binaların deprem güvenliğini artırmak için güçlendirilmeleri gerekmektedir. Binalarda perde duvarlar eklenmesi, Türkiye'de yaygın olarak tercih edilen güçlendirme yöntemlerinden biridir. Bir binanın sismik performansı yalnızca davranışına değil, aynı zamanda inşa edildiği zemin sınıfına da bağlıdır. Bu tez çalışmasında mevcut bir okul binasının doğrusal olmayan (nonlinear) statik itme analizi ile deprem performansı incelenerek farklı zemin sınıflarının performansa etkisi araştırılmıştır. Ayrıca perde ile güçlendirilen binalarda, perdenin performans üzerindeki etkinliğinin zemin tipi ile değişimi incelenmiştir. Performans analizi“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY 2007)”de anlatılan doğrusal olmayan yöntemlerden“Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi”kullanılarak yapılmıştır. Bu amaçla Türk Deprem Yönetmeliği 1975'e göre tasarlanmış mevcut 5 katlı betonarme çerçeveli bir okul binasının SAP 2000'de analitik modeli yapılmış ve DBYBHY 2007 esaslarına göre deprem performansı araştırılmıştır. Performans analizi Z1, Z2, Z3 ve Z4 zemin sınıfları için ''Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi'' kullanılarak yapılmıştır. DBYBHY 2007'ye göre yapılan analizler sonucu mevcut binanın, yönetmeliğin öngördüğü performans seviyesini sağlamadığı elde edilmiştir. Bu sebeple yapının güçlendirilmesi gerektiğine karar verilmiş ve güçlendirme yöntemi olarak da binaya perde eklenmesi tercih edilmiştir. Bu çalışmaya göre perde eklenerek yapılan güçlendirmenin bu bina için performans hedefini sağlamada yeterli olduğu görülmüştür. Ayrıca zemin sıkılaştıkça perdenin performans üzerindeki etkinliğinin arttığı, elemanlarda oluşan hasarın daha da azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Occurrence of major material damage and loss of lives due to earthquakes in our country show that the earthquake safety of existing building stock is not enough. It is important to determine seismic performance of existing buildings and the buildings with poor performance should be strengthened to improve their earthquake safety. Adding shear walls to buildings is one of the strengthening method commonly preferred in Turkey. Seismic performance of a building depends on not only its behavior but also the soil classes on which it is constructed. In this study, the effect of different soil classes on seismic behavior of buildings using Nonlinear Static Procedure has been investigated. Also the effect of Shear Wall strengthening on seismic performance of building with different soil classes has been investigated. For this purpose, analytical model of a five-story reinforced concrete school building designed according to Turkish Seismic Code (TSC) 1975 has been prepared via SAP 2000 and seismic performance of the building has been investigated based on TSC 2007. Performance analysis has been conducted using Nonlinear Static Procedure for Z1, Z2, Z3 and Z4 soil class. According to the results, performance of the building is inadequate based on the TSC 2007 suggestion. Thus, the building should be strengthened and using shear Wall has been selected as strengthening method. As a result adding shear wall is enough to strength the building. For the firm soil effectiveness of shear Wall on seismic performance gets better and damage of structural elements decreases.