Design and performance analysis of double-flux supersonic air ejector
Çift akılı sesüstü hava ejektör sisteminin tasarım ve performans analizi
  1. Tez No: 507099
  2. Yazar: BERK BOZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada öncelikli amaç, çift akı sesüstü hava ejektör sisteminin dizaynı ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği metodunun yanı sıra tek boyutlu yaklaşım ile ejektör performansın geometrik parametrelere bağlı olarak değerlendirilmesidir. Ejektör sistemi performansının tasarım ile ilişkisi dikkate alınarak,ejektör sürükleme performansı maksimizasyonuna odaklanılmış,bu doğrultuda her bir geometrik parametre ayrı ayrı değerlendirilerek, elde edilen sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda, akış yapısı ile akış dahilinde meydana gelen değişimler ve olası sebepleri belirtilmiş ve tartışılmıştır. Nümerik olarak elde edilen sonuçlar, tek boyutlu sonuçlar ile birlikte değerlendirilmiş,verimli sürükleme oranları elde edilmesi ve iyileştirilmesi için uygun bir tasarımın zorunluluğu saptanmıştır. Çalışma neticesinde %20'ye yakın sürükleme performans artışı ejektör'ün çalışma koşulları sabit tutulup sadece kritik geometrik parametreler değiştirilerek elde edilmiştir.Bu çalışma ayrıca göstermiştir ki; özellikle karışma bölgesi başta olmak üzere tüm sistem boyunca oluşan karmaşık akış yapısı, sistem verimi açısından kesinlikle göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this studyis to design a double-flux supersonic ejector and to evaluate its performance associated with its entrainment ratio by employing Computational Fluid Dynamics methods as well as one-dimensional approach. Since the performance of the ejector systems is strongly dependent on the design, this study concentrates on maximizing the entrainment ratio by varying the corresponding angles and the lengths of the critical segments such as mixing angle, divergence angle, mixing throat length etc., while keeping the operational parameters unaltered. Numerically computed results and the one-dimensional calculations have been compared. It isfound that the proper design is mandatory for achieving efficient entrainment ratios, and has prominent effect on the operation of the system. It is found that almost 20% of enhancement on entrainment performance can be obtained solely by modifying the lengths and angles of the ejector's critical segments without changingthe operating conditions. It is also deduced that during these modifications, the complex flow structure through the system, should not be disregarded for a thoroughly maximization of the performance and an efficient operation of the ejector.