Afyonkarahisar-Başmakçı yöresi kızılçam (Pinus brutia) ormanlarında gençleştirme çalışmalarının 7 yıllık sonuçlarının irdelenmesi
Assessment of 7 years Turkish red pine (Pinus brutia) regeneration studies in Afyonkarahisar-Basmakci region
- Tez No: 507117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TONGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, Afyonkarahisar-Başmakçı yöresinde kızılçam'ın (Pinus brutia) uç populasyon olarak yayılış gösterdiği Ovacık bölgesindeki aynı bakıda yer alan meşcerelerde 2010 yılında uygulanan yapay ve doğal gençleştirme metotlarının 7 yıllık sonuçlarının irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapay gençleştirme çalışmalarında gençlik, iş gücü ile teras yapımı ve makineli toprak işleme metotları ile toprak hazırlığı yapılarak çıplak köklü 1+0 kızılçam fidan dikimleri ile doğal gençleştirme çalışmalarının gerçekleştirildiği alanlarda ise, gençlik Büyük alan tıraşlama metodu ile alana getirilmiştir. Her bir işlem için 3'er adet örnek alan alınmış, fidanların boyu, kök boğazı çapı, yaşama oranları belirlenmiştir. Ayrıca her örnek alanda toprak profilleri açılarak 0-20 ve 20-50 cm toprak örnekleri alınıp analiz ettirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine 7 years old Turkish Red Pine (Pinus brutia) natural and artificial regeneration results that were regenerated in 2010 on the same aspect distrubuted in natural distrubution zone border near Ovacık village in Afyonkarahisar-Başmakçı region. Barerooted 1+0 year-old Turkish red pine seedlings were planted after tillage methods as terraces with labor and using machine in artificial regeneration areas. Clearcutting method was used in naturally generated areas. For the purpose, three samples were taken from each application this. Seedling height, diamater at base and survival rates were measured. Besides, in each application plot, soil profiles were sampled from 0-20 and 20-50 cm soil depth and analyzed in the laboratory.