FRP donatılı beton döşemelerin eğilme davranışlarının incelenmesi
Investigation of flexural behaviour of frp reinforced concrete slabs
  1. Tez No: 507127
  2. Yazar: NUMAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik gelişmelerle paralel olarak ilerleyen yapı sektörü her gün büyümekte yeni tasarımlar hayata geçmektedir. Bu tasarımlardan biriside FRP (Fiber Reinforced Polymer - Lif Takviyeli Plastik) kompozitlerdir. FRP kompozitlerin kimyasal etkilere karşı dirençli, elektromanyetik alan oluşturmayan, düşük elektriksel iletkenlik ve özgül ağırlıklarının çeliğe göre büyük oranda düşük olmaları sebebiyle kompozitlere olan ilgiyi büyük oranda artmıştır. Ayrıca yüksek korozyon direnci ve yüksek çekme dayanımı nedeniyle betonarme yapılarda çelik donatı yerine kullanılması düşünülen çözümlerden biri olmuştur. Bu çalışmada, betonarme çeliğine alternatif FRP donatılardan olan Aramid, Bazalt, Cam ve Karbon esaslı donatıların kumlu ve nervürlü yüzey özelliklerine sahip olanlarının (Ø10) özgül ağırlıkları, lif oranları, çekme dayanımları belirlenmiştir. Ardından bu donatılar kullanılarak 27 adet (110-110-10 cm) betonarme döşeme üretilmiş ve eğilme testleri yapılarak sonuçlar incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, CFRPK donatılı döşemelerin en yüksek moment taşıma kapasitesine sahip olduğu ve en küçük GFRK donatılı döşemelerin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the technological developments, the building sector is growing every day and new designs pass by. One of these designs is FRP (Fiber Reinforced Polymer) composites. Since FRP composites are low in electrical conductivity and specific gravity, which are resistant to chemical effects, do not create electromagnetic fields, and are low in large proportion with respect to their heights, they have increased considerably in relation to composites. It is also one of the solutions to be used instead of steel reinforcement in reinforced concrete structures due to its high corrosion resistance and high tensile strength. In this study, specific weights, fiber ratios, tensile stresses of the equipments (Ø10) with sandy and ribbed surface properties of Aramid, Basalt, Glass and Carbon based equipments also being FRP equipments which serve as an alternative to reinforced concrete equilibrium have been determined. Also, 27 (110-110-10 cm) reinforced concrete slabs were produced by using these equipments and bending tests were carried out and the results were examined. As a result of the investigations, it was seen that the CFRPK reinforced slabs had the highest moment carrying capacity and the smallest GFRK slabs.