Esnek matrisler kullanılarak elde edilen bazı karar verme metotları ve uygulamaları
Some decision making methods obtained by using soft matrices and their applications
  1. Tez No: 507126
  2. Yazar: HÜSEYİN KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada esnek fark, esnek kısıtlanmış fark, esnek genişletilmiş fark ve esnek zayıf-genişletilmiş fark gibi bazı yeni esnek matris işlemleri tanıtılmıştır. Bu işlemlerle ilgili birçok özellik ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Esnek fark max-satır karar verme olarak isimlendirilen yeni bir karar verme metodu oluşturulmuş ve daha sonra bu metodun bir uygulaması sunulmuştur. Ayrıca, esnek matrislerin genelleştirilmiş çarpımları tanımlanmıştır. Bu çarpımlar yardımıyla mevcut esnek max-min karar verme algoritması geliştirilerek esnek dağılmalı max-min karar verme algoritması inşa edilmiştir. Daha sonra, esnek matrislerin satır-çarpımları ve özellikleri verilmiştir. Bu satır-çarpımlar ve genelleştirilmiş çarpımlar kullanılarak esnek max-satır karar verme ve çoklu-esnek dağılmalı max-min karar verme olarak isimlendirilen iki yeni karar verme metodu önerilmiştir. Son olarak, bu metotların hangi karar verme problemlerinin çözümünde elverişli olduğunu göstermek için çeşitli örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some new soft matrix operations such as the soft difference, soft restricted difference, soft extended difference and soft weak-extended difference are introduced. Several properties concerning these operations are taken up in detail. A novel decision making method called soft difference max-row decision making is created, and then its application is presented. Also, the generalized products of soft matrices are defined. By using these products, it is constructed a soft distributive max-min decision algorithm improving the max-min decision algorithm which is available in the literature. Later on, it is given the row-products of soft matrices and their related properties. By employing these row-products and generalized products, two new decision making methods called soft max-row decision making and multi-soft distributive max-min decision making are proposed. Finally, various examples are given to show how these methods are suitable for solving the decision making problems.