Melatonin ve metabolitlerinin retinal pigment epiteli (ARPE-19) üzerinde hidrojen peroksit hasarına karşı etkisi
Effects of melatonin and metabolitries on hydrogen peroxide damage on retinal pigment epitoline (ARPE-19)
- Tez No: 507129
- Danışmanlar: DOÇ. AKİF HAKAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, gelişmiş ülkelerde yaşlı insanlarda körlüğün önde gelen nedenidir. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu hastalarının görme kaybı, merkezi retinal fotoreseptör ölümünden kaynaklanır, ancak erken patogenezin retina pigment epiteli hücrelerinin dejenerasyonuna neden olduğu bilinmektedir. Oksidatif stres, retina pigment epiteli (RPE) hücreleri üzerindeki reaktif oksijen türlerinin zararlı etkilerinden dolayı, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu patogenezinde rol oynar. Pineal bez ve retina tarafından üretilen endojen bir nörohormon olan melatoninin, güçlü bir antioksidan ve serbest radikal süpürücü olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu hastalarında, dolaşımdaki melatonin düzeylerinin yaş uyumlu kontrollere göre anlamlı olarak düştüğü görülmüştür. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu hastalarında indirgenmiş melatonin düzeylerinin hastalığın oluşumunda rol oynayıp oynamadığı bilinmemektedir. Melatonin eksikliği ve retina pigment epiteli hücre hasarı arasındaki ilişkiyi belirlemek için, melatonin ve metabolitlerinin (N-Asetilserotonin ve 6-Hidroksimelatonin), retina pigment epiteli hücreleri üzerindeki koruyucu etkilerini oksidatif strese karşı araştırmak önemlidir. Melatonin ve melatonin metabolitleri olan 6-hidroksimelatonin ve N-asetilserotonin Hidrojen peroksit (H2O2) hasarına karşı RPE hücreleri üzerindeki koruyucu etkileri hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde, RPE hücreleri üzerindeki melatonin, 6-hidroksimelatonin ve N-asetilserotoninin H2O2'ye karşı geniş bir konsantrasyon aralığında koruyucu etkileri araştırılmıştır. Melatonin ve 6-hidroksimelatonin düşük konsantrasyon aralığında koruyucu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Age-related macular degeneration is the leading cause of blindness in elderly people in developed countries. Visual loss of age-related macular degeneration patients is due to the death of central retinal photoreceptors, but early pathogenesis is known to cause degeneration of retinal pigment epithelium (RPE) cells. Oxidative stress plays a role in the pathogenesis of age-related macular degeneration pathology because of the deleterious effects of reactive oxygen species on the retinal pigment epithelial cells. Melatonin, an endogenous neurohormone produced by the pineal gland and retina, is known to be a powerful antioxidant and free radical scavenger. Recently, circulating melatonin levels were significantly lower in age-related macular degeneration patients than age-matched controls. It is not known whether reduced melatonin levels play a role in the development of the disease in age-related macular degeneration patients. To determine the relationship between melatonin deficiency and retinal pigment epithelium cell damage, it is important to investigate the protective effects of melatonin and its metabolites (N-acetylserotonin and 6-Hydroxymelatonin) on retinal pigment epithelium cells against oxidative stress. There are insufficient studies on the protective effects of melatonin and melatonin metabolites 6-hydroxymelatonin and N-acetylseroton against hydrogen peroxide (H2O2) damage on RPE cells. This study tested the protective effects of melatonin, 6-hydroxymelatonin and N-acetylserotonin on RPE cells at a wide concentration range against H2O2. Melatonin and 6-hydroxymelatonin showed protective effect at low concentration range.