Synthesis and characterization of a low band gap polymer based on selenophene and benzobis (thiadiazole)
Selenofen ve benzobis (tiyadiazol) esaslı düşük bant aralıklı bir polimerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 507130
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA CİHANER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
4,7-di(selenofen-2-il)benzo[1,2-c;4,5-c']bis[1,2,5]tiyadiazol (SeBTSe) olarak isimlendirilen benzo(bistiyadiazol) esaslı elektron verici-alıcı-verici tipi monomerlerin yeni bir türevi sentezlendi ve polimerizasyonu diklorometan içinde çözülmüş 0,1 M tetrabütilamonyum heksaflorofosfatın elektrolit çözeltisinde elektrokimyasal polimerizasyon yoluyla başarıyla gerçekleştirildi. Monomer SeBTSe koyu kırmızı bir kromofordur ve dört redoks haline sahiptir: bir yükseltgenme, bir nötr ve iki indirgenme hali. PSeBTSe adı verilen ilgili polimerin elektrokimyasal davranışı, döngüsel ve diferansiyel puls voltametrisi ile incelenmiştir. Polimerin elektrokimyasal (0.62-0.66 eV) ve optik (0.63 eV) bant aralıkları arasında iyi bir uyum vardır. Monomer gibi, ambipolar polimer de dört redoks haline ve elektrokromik özelliklere sahiptir: nötr halinde gri bej, yükseltgenmiş halde dumanlı azürit, ilk indirgenmiş halinde bej ve ikinci indirgenmiş halinde koyu bej.
Özet (Çeviri)
A new derivative of benzobis(thiadiazole) based electron donor–acceptor–donor type monomers, namely 4,7-di(selenophen-2-yl)benzo[1,2-c;4,5-c']bis[1,2,5]thiadiazole (SeBTSe), was synthesized and its polymerization was carried out successfully via electrochemical polymerization in an electrolyte solution of 0.1 M tetrabutylammonium hexafluorophosphate dissolved in dichloromethane. The monomer SeBTSe is a deep red chromophore and it has four redox states: one oxidation, one neutral and two reduction states. The electrochemical behaviour of the corresponding polymer called PSeBTSe was studied by cyclic and differential pulse voltammetry. There is a good agreement between electrochemical (0.62-0.66 eV) and optical (0.63 eV) bandgaps of the polymer. Like the monomer, the ambipolar polymer has four redox states and electrochromic properties: gray beige at neutral state, smoky azurite at oxidized state, beige at first reduced state and dark beige at second reduced state.