Bilgisayar kullanıcılarının ergonomik çalışma koşullarının incelenmesi
Investigation of ergonomic study conditions of computer users
  1. Tez No: 507168
  2. Yazar: ENGİN BAYRAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma bilgisayar kullanıcılarının içinde bulunduğu çalışma ortamında ergonomik şartlara uygun olarak çalışıp çalışmadığını görmek ve çalışma ortamındaki olumsuzlukları da değerlendirerek kullanıcıları zorlayan nedenleri ortaya çıkarmayı ve bu konuyla ilgili bir araştırma yapmayı hedef almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, ergonomiyle ilgili genel bilgilerle birlikte, çalışma ortamında kullanılan araçlardan, bilgisayar donanımlarının ergonomik yapısından ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Amasya İli Merzifon İlçesindeki bilgisayar kullanan lise öğrencilerine anket yapılarak ergonomik açıdan çalışma koşullarının incelenmesi ve kullanıcıların ergonomik çalışma şartlarına ne kadar uyum sağladığını araştıran bu uygulamanın analizi ve sonucu görülmektedir. Üçüncü bölümde ise uygulanan anketin sonuçları yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether computer users are working in accordance with ergonomic conditions in the working environment and evaluate the problems in the working environment and to investigate the reasons that force the users. In the first part of the work, the tools used in the working environment, the ergonomics of computer hardware and how to use it are mentioned together with general information about ergonomics. In the second part, a questionnaire was given to high school students using computers in the Amasya province Merzifon District to analyze the working conditions in terms of ergonomics and the analysis and conclusion of this application investigating how well the users adapt to the ergonomic working conditions. In the third part, the results of the survey were interpreted and suggested.