NGC 2818 ve NGC 3603 açık kümelerinin fotometrik analizi
Photometric analysis of open clusters NGC 2818 and NGC 3603
- Tez No: 507170
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
NGC 2818 ve NGC 3603 açık kümelerinin 9 ve 25 Mart 2014 tarihlerinde, ESO'nun La Silla yerleşkesindeki 1.54 m ayna çaplı Danimarka teleskobuyla yapılmış olan CCD UBVRI gözlemleri kullanılmıştır. Bu tezde, Bu fotometrik veriler kullanılarak kümelerin yapısal ve astrofiziksel parametreleri belirlenmiş ve literatürdeki diğer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Literatürde ilk kez NGC 2818 açık kümesinin yapısal parametreleri bu çalışmayla elde edilirken, NGC 3603 için hesaplanan parametre değerleri literatür ile uyumlu bulunmuştur. Kümelerin astrofiziksel parametreleri bağımsız yöntemler ile tayin edilmiş ve yaş değerleri daha duyarlı bir şekilde belirlenmiştir. NGC 2818 açık kümesinin hesaplanan astrofiziksel parametreleri E(B-V) = 0.18 ± 0.03 kadir, μ = 13.06 ± 0.07 kadir, [Fe/H] = -0.18 ± 0.02 dex ve t = 1 ± 0.2 Gyıl ve NGC 3603 kümesinin parametreleri ise E(B-V) = 1.42 ± 0.04 kadir, μ = 18.89 ± 0.15 kadir, [Fe/H] = 0.00 dex ve t = 7(-6/+3) Myıl'dır. Ayrıca, NGC 2818 ve NGC 3603 açık kümelerinin başlangıç kütle fonksiyonları da, sırasıyla, x = 1.21 ± 0.21 ve x = 1.26 ± 0.47 olarak elde edilmiş olup Güneş civarı için verilen x = 1.35 değeriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
CCD UBVRI photometric observations of open stellar clusters NGC 2818 and NGC 3603 were obtained on 9 th and 25 th of March 2014 in ESO's La Silla settlement with Danish telescope whose primary mirror has a diameter of 1.54 m. Structural and astrophysical parameters of clusters were estimated using these photometric data and those parameters were compared with other studies in the literature. While the structural parameters of NGC 2818 were obtained for the first time in the literature within the frame of the thesis, the calculated parameter values for NGC 3603 were in agreement with these in the literature. Astrophysical parameters of clusters were estimated by independent methods and ages of clusters were measured. Astrophysical parameters of NGC 2818 cluster were calculated, as E(B-V) = 0.18 ± 0.03 mag, μ = 13.06 ± 0.07 mag, [Fe/H] = -0.18 ± 0.02 dex and t = 1 ± 0.2 Gyr, whereas for NGC 3603 the parameters are E(B-V) = 1.42 ± 0.04 mag, μ = 18.89 ± 0.15 mag, [Fe/H] = 0.00 dex and t = 7(-6/+3) Myr. The initial mass functions estimated for NGC 2818 and NGC 3603 are x = 1.21 ± 0.21 and x = 1.26 ± 0.47, respectively. These values agree with x = 1.35, which is given for the Solar neighbourhood.