Bazı sebze ve baharatlarda ağır metal düzeyleri
Heavy metal levels in some vegetable and spices
  1. Tez No: 507182
  2. Yazar: ECE AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN HÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada kurutulmuş bazı gıda ve baharat örneklerinde ağır metal tayini yapılmıştır. Fe, Cu, Mn, Zn, Cr ve Ni alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi ile, Pb ve Cd ise grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayin edilmiştir. Kuru gıda ve baharatlar atomik absorpsiyon spektrometrisi ile analiz edilmeden önce, örneklerin çözünürleştirilmesinde asitle çözünürleştirme ve mikrodalga fırın olmak üzere iki farklı çözünürleştirme yöntemi kullanılmıştır. Bu iki çözünürleştirme yöntemi ile elde edilen sonuçlar t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Genel olarak mikrodalga çözünürleştirme yöntemi ile çözünürleştirilen örneklerde ağır metal içerikleri daha yüksek bulunmuştur. Örneklerde metal içeriklerinin bağıl standart sapma değerleri % 10'un altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal concentrations were investigated in some dried food and spices. Fe, Cu, Mn, Zn, Cr and Ni were determined by flame atomic absorption spectrometry, Pb and Cd were determined by graphite furnace atomic absorption spectrometry. Prior to the analysis of some dried food and spices with the flame atomic absorption spectrometry two different digestion methods were used, which are microwave oven and acid treatment in sample digestion. The results obtained by these two digestion methods were compared by using t-test. It was found that heavy metal concentrations were higher in the samples digested with microwave oven. It was also found in the study that the relative standard deviations of the metal contents are less than 10% in the determined samples.