Şırnak ilinde pamuk yetiştiriciliğinde yabancı ot sorunu
Weed problem in cotton production in Sirnak district of Turkey
  1. Tez No: 507226
  2. Yazar: HALİT KAYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarla bitkileri içinde en kazançlılardan biri olan pamuk yetiştiriciliği son yıllarda Şırnak ilinde önemli derecede artmıştır. Son yıllarda önemi artan ürünlerin başında gelen pamukta yabancı otlar en önemli sorunu oluşturmaktadır. Yapılan bu anket çalışması ile Şırnak ilinde pamuk yetiştiricilerinin yetiştiricilikle ilgili bilgi seviyeleri, yabancı ot sorununun hangi boyutta olduğu ve yabancı otlarla mücadelede bölge çiftçisinin bilgi, donanım, deneyim ve sorunları çözmedeki yaklaşımları araştırılmıştır. Bu amaçla Şırnak'ta pamuk yetiştiriciliği yapılan Silopi ve Cizre ilçelerinin köylerinde 2017 yılının Ekim-Kasım aylarında toplam 90 çiftçi ile yüz yüze görüşülerek anket yapılmış ve üreticilere toplam 30 anket sorusu yöneltilmiştir. Elde edilen anket sonuçlarına göre pamuk üreticilerinin tarım eğitim ile ilgili eğitim profillerinin orta seviyede olduğu, ancak gerek sulama imkanlarının ve devlet teşviklerinin artması sebebiyle genel anlamda pamuk yetiştiriciliğinden memnun oldukları, ancak en önemli sorunlarının zirai mücadele sorunları olduğunu, bunların içinde de yabancı otlarla ilgili problemlerinin fazla olduğu anlaşılmıştır. Üreticiler bu yabancı otlardan en çok topalak (Cyperus rotundus L.), domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.), tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.) ve kaynaş (Sorghum halepense(L.) Pers)'in sorun olduğunu belirtmişlerdir. Yabancı otlarla ilgili sorunlarını çözmek için üreticilerin tarım kurumlarından ve ziraat mühendislerinden yararlanmayı tercih ettikleri, yabancı ot mücadelesinde çapa ve kimyasal yöntemleri (herbisitler) beraber kullandıkları, herbisitleri çoğunlukla ilçe tarım müdürlüklerinin tavsiyelerine göre aldıkları anlaşılmıştır. Hasat öncesi pamuk yetiştiricilerinin hemen tamamı yaprak dökücü (defoliant) kullanmışlardır. Kullandıkları herbisitlerin sorunlarını büyük oranda çözdüğünü de belirtmişlerdir. Sonuç olarak, Şırnak'ta çiftçilerin bazı eksiklikleri ve sorunları olmakla beraber pamuk yetiştiriciliğinden genel anlamda memnun oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cotton growing, one of the most profitable crops in field crops, has increased considerably in Sirnak province in recent years. Weeds are the most critical problem in cotton, which is one of the leading products recently. This survey was conducted to investigate the level of farmers' knowledge of cultivation, the current situation of their weed problems, and their approach to solving weed problems with their knowledge, equipment, and experience. For this purpose, in the villages of Silopi and Cizre districts of Şırnak Province where cotton cultivation was conducted, a total of 90 farmers were interviewed face to face in October–November 2017 and a total of 30 questionnaires were directed to the farmers. According to the results of the survey, it has been understood that cotton farmers are at a moderate level in agricultural education, however, are satisfied with cotton growing due to increased irrigation and governmental incentives. Nevertheless, the most important problems were pest control issues, and there were too many weed related problems. The farmers were stated that the most common weeds were nutgrass (Cyperus rotundus L.),common cocklebur (Xanthium strumariumL.), field bindweed (Convolvulus arvensis L.) and Johnson grass (Sorghum halepense(L.) Pers). In order to solve the problems related to weeds, it was understood that the farmers prefer to take advantage of the agricultural institutions and engineers, they use hoeing and chemical methods (herbicides) together with theweed control and take the herbicides according to the recommendations of the District Directorate of Agriculture. Before harvesting, almost all of the cotton farmers used defoliants. They also stated that they radically solved the problems of the herbicides they used. In conclusion, it was seen that farmers in Şırnak Province are satisfied with cotton growing with shortcomings and difficulties.