Şırnak yöresinde modern ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması
Spreading of modern walnut growing in Şirnak region
- Tez No: 657313
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYYİD IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de son zamanlarda yapılan araştırmalar, verimli, kaliteli, bölge ve çevre şartlarına uygun olarak aşılı ceviz çeşitlerinin tercih edildiğini, aşılı ceviz fidanları üretimi yapılarak kapama ceviz bahçelerinin kurulduğunu göstermektedir. Son zamanlarda bazı illerde modern ceviz yetiştiriciliği projeleri yapılarak aşılı ceviz fidanlarından kapama ceviz bahçeleri kurulduğu bilinmektedir. Şırnak ilinde de ceviz yetiştiriciliği projeleri yürütülmesi kaçınılmaz hale geldiği görülmektedir. Şırnak yöresinde henüz yeni başlayan modern ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesi devamlı olarak gelişim göstermektedir. Bu çalışma kapsamında Şırnak yöresinde modern ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaşması konusu araştırılmıştır. Bölgede yetiştirilen buğday, mısır, pamuk, yer fıstığı, üzüm, ceviz, zeytin nar ve antepfıstığının karlılık durumlarını belirlemek için ekonomik analizleri yapılmıştır. Yapılan ekonomik analiz sonuçlarına göre bölgede yaygın olarak yetiştirilen bu bitkiler içerisinde en karlı olanının ceviz yetiştiriciliği olduğu görülmüştür. Bu analize göre en yüksek net kar dekardan 2.057 TL ile cevizden elde edildiği saptanmıştır. Karlılıkta cevizi dekara 1.760 TL net kar ile Zeytin izlemektedir. En düşük net kar ise dekara 46 TL ile kuruda buğday yetiştiriciliğinden elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies conducted recently in Turkey show that fertile, highquality, grafted walnut varieties which are compatible with the regional and environmental conditions is preferred; and by producing grafted walnut saplings, enclosed walnut gardens are established. Recently, modern walnut cultivation projects have been carried out in some cities and it is known that enclosed walnut gardens have been established from grafted walnut saplings. It is seen that it has become inevitable to carry out walnut cultivation projects in the province of Şırnak. The project of popularizing modern walnut cultivation, which has just started in Şırnak region, is constantly developing. In the scope of this study, the issue of the popularization of modern walnut cultivation in Şırnak region is researched. Economic analyzes were carried out to determine the profitability of wheat, corn, cotton, peanut, grape, walnut, olive, pomegranate and pistachio grown in the region. According to the results of the economic analysis, it has been observed that walnut cultivation is the most profitable of these plants widely grown in the region. According to this analysis, it was determined that the highest profit was obtained from walnuts with 2.057 TL per decare. In profitability, walnut is followed by olives with a net profit of 1760 TL per decare. The lowest profit is obtained from growing wheat (wheat production in dry grain production) with 46 TL per decare.