Fuzzy topolojik ve cebirsel yapılara funktoryal geçiş
Functorial passing to fuzzy topological and algebraic structures
  1. Tez No: 507259
  2. Yazar: DENİZ PINAR SUNAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde kategori ve funktor kavramları ele alınmış, ve bu kavramlara ilişkin tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzy kümeler ve bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde bir fuzzy topolojik uzayın esas grubu oluşturulmuştur. Fuzzy noktalı topolojik uzaylar ve fuzzy sürekli fonksiyonlar kategorisinden, fuzzy esas gruplar ve grup homomorfizmleri kategorisine bir funktorun varlığı incelenmiştir. Beşinci bölümde fuzzy eğrisel irtibatlı topolojik uzaylar üzerinde fuzzy esas grupların demeti oluşturularak bu demet üzerinde fuzzy yükseltme teoremi verilmiştir. Altıncı bölümde fuzzy nomlu lineer uzaylar incelenmiştir. Bu uzaylardan yola çıkarak bulunan kategoriler arasındaki funktoryal geçişler ele alınmıştır. Yedinci bölümde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is dedicated to introduction. In the second chapter, the concepts of category and functor are emphasized, and definitions, theorems and examples related to these concepts are given. In the third chapter, fuzzy sets and some properties are examined. In the fourth chapter, the fundamental group of a fuzzy topological space has been formed. The existence of a functor on the category of fuzzy fundamental groups and group homomorphisms has been examined from the category of fuzzy pointed topological spaces and fuzzy continuous functions. In the fifth chapter, fuzzy lifting theorem is given on this sheaf by forming a sheaf of fuzzy fundamental groups on fuzzy path connected topological spaces. In the sixth chapter, fuzzy normed linear spaces are examined. Functorial transitions between the categories found by going out of these spaces are discussed. In the seventh chapter, a general evaluation is made.