OFDM transmitter and receiver implementation on FPGA
FPGA üzerinde OFDM alıcı ve verici uygulaması
  1. Tez No: 507297
  2. Yazar: SAMET TİLKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, OFDM haberleşme tekniği kullanılarak dijital modülasyonlardan olan 4QAM ve QPSK modülasyon çeşitleri, FPGA donanımı kullanılarak tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Donanım olarak Digilent firması tarafından üretilen Genesys Virtex-5 geliştirme kartı kullanılmıştır. İlgili kartın yazılımının geliştirilmesi, Simulink (MATLAB 2012a) üzerinde System Generator Blokları ve Simulink Blokları kullanılarak geliştirilmiş ve ilgili karta aktarılmıştır. Algoritma geliştirme safhalarında, dijital modülasyon teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, digital modulations which are 4QAM and QPSK are designed and implemented using FPGA hardware using OFDM communication technique. The Genesys Virtex-5 development card produced by Digilent is used as hardware. The development of the relevant card software was developed with the System Generator Blocks and native Simulink blocks in Simulink (MATLAB 2012a) and transferred to the corresponding card. In the steps of developing algorithms, digital modulation techniques are used.