Korkuteli (Antalya) su kaynaklarının hidrojeokimyasal özellikleri ve kullanılabilirliğinin belirlenmesi
Determination of hydrogeochemi̇cal properties and usability of Korkuteli (Antalya) water resources
  1. Tez No: 507301
  2. Yazar: MEDİHA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Korkuteli ilçe merkezinde bulunan su kaynaklarının jeolojik, hidrolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bölgede otokton konumlu kaya birimlerinden oluşan Beydağları otoktonu ve Kuvaterner yaşlı birimler yüzeylemektedir. Çalışma alanındaki litolojik birimlerden alüvyon ve kireçtaşları en önemli akiferlerdir. Çalışma alanı için ortalama yağış miktarı eş yağış eğrileri yöntemi ile 316.39 mm, buharlaşma ile gerçekleşen boşalım miktarı ise Thornthwaite yöntemi ile 324.84 mm olarak hesaplanmıştır. İnceleme alanındaki suların Ca-Mg-HCO3 ve Mg-Ca-HCO3'lı sular fasiyesinde olduğu tespit edilmiştir. Yeraltısularında bölgesel olarak tespit edilen Mg artışı kireçtaşı, dolomitik kireçtaşları ve dolomitler ile kaya‐su etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Çalışma alanındaki su kaynaklarında su kimyasını kontrol eden ana mekanizma Gibbs diyagramlarına göre kayaç yapıcı minerallerin kimyasal ayrışmasıdır. Suların sulama suyu olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi için ABD Tuzluluk laboratuarı ve Wilcox diyagramları ile Artıksal sodyum karbonat (RSC), Geçirgenlik indeksi (PI) ve Magnezyum Tehlikesi (MT) parametreleri kullanılmıştır. Çalışma alanındaki suların bazıları sulama suyu olarak kullanımı uygun bulunmamıştır. Bölgede yeraltısuları için en önemli kirletici unsur tarımsal faaliyetlerdir. Bu nedenle, çalışma alanında bölgesel olarak yeraltısularında nitrat içerikleri artmıştır. Ayrıca, su kaynaklarında Al, As, Cu, Cr, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn gibi ağır metal içerikleri incelenmiştir. Çalışma alanındaki tüm sularda As ve bazı sularda da Cr artışları tespit edilmiştir. Bu artışların antropojenik kökenli olduğu düşünülmektedir. Bu değerler içme suyu standartlarında verilen sınır değeri aşmaktadır. Yapılan Su Kalite İndeksi (WQI) değerlendirmelerine göre de çalışma alanındaki suların içilmesi uzun dönemde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated as detailed geological, hydrological, hydrogeological and hydrochemical features of Korkuteli district water resources. Beydağları autoctonous and Quaternary units are outcropped in the investigation area. Alluvium and limestones are the most important aquifers from the lithological units in the study area. The mean rainfall amount for the study area was calculated as 316.39 mm by the isohyet method and evaporation was calculated as 324.84 mm by the Thornthwaite method. Groundwaters and tap waters are Ca-Mg-HCO3 and Mg-Ca-HCO3 facies. The increase of Mg are originated from limestone, dolomitic limestone and dolomites related to water‐rock interaction, respectively. The main mechanism controlling the water chemistry in the study water resources is the chemical decomposition of the rock-forming minerals according to the Gibbs Diagrams. The US salinity diagram, Wilcox diagram, residual sodium carbonate (RSC), permeability index (PI) and Magnesium hazard (MH) are used to assess the suitability of groundwater for agricultural purposes. Some of the waters in the study area are not suitable for use as irrigation water. Agricultural activity is most important pollution in the study area. Nitrate content is increased as locally because of agricultural activity in the research area. In addition, heavy metal contents of groundwater such as Al, As, Cu, Cr, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn were also researched. As was found in all waters in the study area and increases in Cr ions were found in some waters. The increases of the ions concentrations are originated from antropogenic factors. These concentrations are exceeded to drinking water standards. According to the Water Quality Index (WQI) assessments, waters in the study area will adversely affect human health in the long term.