Labirent dolusavakların karakteristik özelliklerinin deneysel ve matematiksel modelleme yöntemleriyle araştırılması
Investigation of the characteristics of labyrinth spillways by experi̇mental and mathematical modelling methods
  1. Tez No: 507308
  2. Yazar: EZGİ ÖZTÜRK İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE YURDAGÜL KUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dolusavaklar bir barajın proje maliyetinde önemli bir yer tutan ve barajın güvenliği ile ilgili önemli fonksiyonları olan yapılardır. Labirent dolusavak kavramı dolusavak en üst kotunun etkili uzunluğunun planda uygulanan çeşitli formlar ile arttırılarak belirli bir göl seviyesinde deşarj edilebilen debinin arttırılması veya sabit bir debinin daha düşük su yükleri ile geçirilmesini sağlayarak rezervuar su seviyesinin düşürülmesini içermektedir. Bu savaklar aynı zamanda topoğrafyanın sınırlandırdığı alanlar içinde avantajlar sağlayan alternatifler olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra kolay inşaası ve klasik kapaklı dolusavaklara oranla daha güvenilir işletme koşulları da diğer avantajlarındandır. Labirent dolusavakların hidrolik özelliklerini araştırmak için laboratuvarda bir seri deney yapılmıştır. Yapılan her deneyde, savaklar üzerinden geçen akım debileri ve bu değerlere karşılık gelen su yükseklikleri ölçülmüştür. Aynı zamanda bu deneysel çalışmalar FLOW-3D yazılım programında da test edilmiş, deneysel ve matematiksel çalışmaların sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, sabit su yüksekliğinde savağın boyu arttıkça geçen debi miktarının da arttığı ve deneysel çalışmalarla FLOW-3D yazılımından elde edilen sonuçların birbirine benzer olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spillways are structures that have an important place in the project cost of a dam and have important functions related to the security of the dam. The labyrinth spillway concept involves reducing the reservoir water level by increasing the effective length of the spillway crest with various forms applied on the plate, increasing the discharge that can be discharged at a certain lake level, or passing a constant stream with smaller crest water loads. These weirs can also be considered as alternatives that provide advantages within the topographic boundaries. In addition, easier construction and more reliable operating conditions compared to classical controlled spillways are other advantages. Many experiments have been conducted in the laboratory to investigate the hydraulic properties of labyrinth spillways. In each experiment, the flow discharges passing over the weirs and the corresponding water heads were measured. At the same time, these experimental studies were also tested in the FLOW-3D software program and the results of the experimental and mathematical studies were compared with each other and presented in the form of graphs. As a result of the studies, it was observed that the flow rate increased as the length of the weir increased with the same water height and the results obtained with the use of FLOW-3D software were similar to those of experimental studies.