Hastane bahçelerinde bulunan peyzaj ögelerinin irdelenmesi: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi örneği
Investigation of landscape elements in hospital gardens: Case of Akdeniz University Hospital
- Tez No: 507333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Peyzaj Mimarlığı, Hospitals, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, hastane bahçeleri ile ilgili önceki bilimsel çalışmalar doğrultusunda belirlenen kavramlar yardımı ile iyileştirici ortamlar yaratılırken peyzaj tasarımında dikkat edilmesi gereken ögelere yer verilmiştir. Hastane bahçelerinde yer alan doğal alanların hastane ortamında bulunan kişiler üzerinde semptomları, stresi azaltıcı etkilerinin varlığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Hastane bahçeleri, tedavi sürecinde de olumlu rol oynamaktadır. Dolayısıyla hastane bahçelerinde açık alan terapi ünitelerine de yer verilmeli ve tedavi açısından olumlu etkileri desteklenmelidir. Bitkilerin de tedavi edici değerleri, etkileri bulunmaktadır. Çalışma kapsamında, bitkilerin insanlarla etkileşim halinde bulunduğu bahçeler de incelenmiş, iyileştirme bahçeleri kavramına değinilmiştir. Dünyadan ve Türkiye'den de iyileştirme bahçesi örnekleri verilmiştir. Araştırmanın amacı; Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Bahçesi'nde bulunan peyzaj ögelerinin tespit edilerek tedavi edici etkilerinin değerlendirilmesi ve bahçedeki mevcut tasarım hataları ve eksikliklere yönelik çözüm önerileri getirilmesidir. Bu bağlamda çalışma alanında analizler ve anket çalışması yapılmıştır. Anket ve analiz sonuçlarına göre kullanıcıların hastane bahçesi hakkındaki beğenileri, beklentileri ve hastane bahçesi ile ilgili düşünceleri belirlenmiş, mevcut durumu iyileştirmeye yönelik öneriler getirilmiştir. Tüm bu öneriler doğrultusunda konsept plan oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasının hem mevcut hastane bahçelerinin iyileştirilmesi hem de yeni yapılacak olan hastane bahçesi tasarımlarına ışık tutması açısından faydalı olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the necessary points to be considered in landscape design were given while creating healing environments with the help of concepts determined in the previous scientific studies about hospital gardens. The areas in the hospital gardens have been proven by the studies of the stress-reducing effects of the symptoms in the natural environment. Hospital gardens also play a positive role in the treatment process. Hence, open area therapy units should be included in hospital gardens and positive effects should be supported in terms of treatment. Herbs also have therapeutic values and effects. In the scope of the study, gardens in which plants interact with humans were also examined and the concepts of healing gardens were also mentioned. In addition, examples of garden improvement in the world and Turkey is given. Purpose of the research; Assessing the therapeutic effects of the landscape elements found in the Akdeniz University Hospital Garden and introducing solutions for the existing design mistakes and omissions in the garden. In this context, analyzes and questionnaires were conducted in the field of study. Based on the results of the survey and analysis, suggestions were made for improvement of the current situation, including opinions on hospital regulators, anticipations and hospital gardens. A conceptual plan was drawn up on the basis of all these suggestions.It is believed that this thesis work will be beneficial both for the improvement of existing hospital gardens and for shedding light on the design of new hospital gardens.