Benign jinekolojik nedenlerle yapılan laparotomik ve laparoskopik operasyonlar sonrası modifiye caprini risk skorlama sistemine göre medikal tromboprofilaksinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of medical thromboprophylaxis according to the modified caprini risk scoring system after laparotomic and laparoscopic operations with benign gynecological reasons
  1. Tez No: 507389
  2. Yazar: AYŞE CEREN DUYMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: : Derin ven trombozu (DVT)'nun oluşumunda major cerrahi girişim uygulanan hastalar ile nöroloji, kardiyoloji ve yoğun bakım kliniklerinde yatan hastalar önemli risk grupları arasında yer almaktadır. Cerrahi hasta grupları içerisinde de ortopedi, genel cerrahi, göğüs kalp damar cerrahisi, nöroşirurji, jinekolojik cerrahi ve cerrahi yoğun bakımlarda yatan hastalar bulunmakta olup bu hastalar önemli risk grubunda bulunmaktadır. Cerrahi kliniklerinde tedavi ve bakım uygulanan hastaların DVT riskinin belirlenmesi mortalite ve morbiditenin önlenmesi açısından önemli konulardan biridir. Bu saptamadan yola çıkarak; Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde jinekolojik nedenlerle operasyon geçirmiş hastalarda DVT gelişme riski ve sıklığının inceledik. Bu çalışmanın amacı, jinekolojik nedenlerle laparoskopik veya laparotomik operasyon geçiren hastalarda DVT gelişme riski ve sıklığının incelenmesi, yüksek risk grubunda olan hastaların tespiti ve hastaların yönetimini değerlendirmektir. YÖNTEM: Retrospektif kesitsel tipteki araştırmaya, Ocak-Eylül 2017 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde benign nedenlerle majör operasyon geçiren 172 hasta dahil edilmiştir. Hastaların DVT riskini belirlemede Modifiye Caprini DVT Riski Tanılama Ölçeği kullanılmıştır. Vajinal onarım operasyonları, diagnostik histeroskopi ve laparoskopi, transobturator tape, mini- transobturator tape gibi minör operasyon geçiren hastalar, patoloji sonucu malign olarak yorumlanan hastalar, sezaryen olan hastalar ve jinekolojik malignite sebebiyle opere edilen hastalar çalışma grubundan dışlanmıştır. Bulgularımız SPSS 15.0 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In the formation of deep vein thrombosis, patients who undergo major surgical operations and inpatients who are treated in neurology, cardiology and intensive care units, are among those of with high risk groups. Within surgical patient groups, patients in the gynecologic surgery and surgical intensive care unit, neurosurgery, cardiothoracic surgery, general surgery and orthopedics are also among those of with high risk. Risk identification of DVT for the patients administered with treatment and care in surgical clinics is one of the issues that has paramount importance. Starting from this detection; In Tepecik Training and Research Hospital Clinic of Obstetrics and Gynecology, development risk and incidence of DVT for patients that undergo operations due to gynaecologic causes are examined. The purpose of this study is to examine the incidence and development risk of DVT for patients that undergo laparoscopic or laparotomic operations due to gynaecologic causes and to evaluate our detection and approach for those patients in high risk groups. METHOD: Between the dates January- September 2017, 172 patients in Tepecik Training and Research Hospital - Clinic of Obstetrics and Gynecology that underwent operations due to benign reasons have been included into this retrospective cross-sectional type of study. In identification process of the DVT risk of the patients, Modified Caprini DVT risk assesment tool has been used. Patients who underwent vaginal reconstructions, diagnostic hysteroscopy and laparoscopic procedures, minor operations such as transobturator tape, mini- transobturator tape, those with pathology reports interpreted as malign, patients that underwent cesarean section and those who have been operated due to gynaecological malignancies are excluded. Our symptoms/results and data have been analyzed using SPSS 15.0 program.