Artroskopik diz cerrahilerinde ultrasonogrofi eşliğinde uygulanan adduktor kanal blok ve intravenöz ilaç uygulamalarının postoperatif analjezi açısından karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesia of ultrasound guided adductor canal blocks and intravenous drug administrations in arthroscopic KNEE surgery
- Tez No: 507390
- Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Ultrasonografi kılavuzluğunda uygulanan adduktor kanal bloğu, diz cerrahilerinde multimodal analjezinin bir parçası olarak sıklıkla kullanılan etkili bir rejyonal anestezi tekniğidir. Bu çalışmada adduktor kanal bloğunun, farklı iki bupivakain konsantrasyonlarında, kontrol grubu ile karşılaştırılarak etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Method ve Yüntem: Bu çalışma her biri yirmi hastadan (ASA I-II, 18-65 yaş arası artroskopik diz cerrahisi uygulanan) oluşan üç grup (AKB-0.25, AKB-0.16 ve kontrol) içeren prospektif, randomize, kontrollü, çift kör bir klinik çalışmadır. Tüm hastalara aynı genel anestezi prosedürleri uygulanmış olup bütün bloklar 15 ml lokal anestezik (%0.25 ve %0.16 bupivakain) kullanılarak sedoanaljezi altında preoperatif olarak gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise blok uygulanmamıştır. Tüm gruplara preoperatif intravenöz 1 gram parasetamol ve 50 miligram deksketoprofen trometamol uygulanmıştır. Hastaların 24 saat süre boyunca ağrı skorları, hasta kontrollü analjezi ile tramadol tüketimi, parasetamol ve kurtarma analjezik ihtiyaçları, yan etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların tanımlayıcı özellikleri (yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, ASA skoru), uygulanan cerrahinin tipi ve süreleri arasında farklılık yoktu. Numerik rating skorları istatistiksel olarak değerlendirildiğinde; 30. dakika, 1., 2. ve 3. saatlerde kontrol grubunda blok gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Backgraund and Aims: Ultrasound guided adductor canal block is an effective anesthesia technique that is often used as part of multimodal analgesia in knee surgery. In this study, we aimed to determine adductor canal block efficacy with bupivacaine in two different concentrations by comparing the control group and the block groups. Methods: This prospective, randomized, controlled, double-blinded study included three groups (ACB-0.25, ACB-0.16 and control) with 20 patients each (ASA I-II, age 18-65 years due to undergo arthroscopic knee surgery.) All patients underwent the same general anesthesia protocol. All blocks were performed pre-operatively under sedo-analgesia with the administration of 15 ml of local anesthetic (0.25% and 0.16% respectively) in study groups. In control group, no block was performed. IV paracetamol 1g and deksketoprofen trometamol 50 mg applied to all patients peroperatively. Pain intensity, side effects, consumption of tramadol during patient controlled analgesia and rescue analgesic requirements were recorded for the first 24 hours. Results: There was no difference between demographic data ( age, weight, height, BMI, ASA score) or type and duration of surgery. When the NRS scores were statistically evaluated, the NRS scores at the 30th minute, the 1st, 2nd and 3rd hours were significantly higher in the control group than the block groups (p0.05).