Konteyner taşımacılığında servis kriterlerinin önceliklerinin belirlenmesi
Determining the priority of service criterias in container transportation
- Tez No: 507394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya ticareti ve denizyolu taşımacılığındaki değişimler ile birlikte konteyner taşımacılığının son dönemde içinde bulunduğu gelişmeler konteyner hat operatörlerini artan rekabet şartlarına uyum sağlamaya ve günümüz şartlarındaki beklentileri karşılayabilmek adına değişimlere zorlamaktadır. Konteyner hat operatörü tayin etme sürecinde, servis kriterlerinin önceliklerini belirlemek adına 32 kriter kullanarak yükleyici, alıcı ve taşıma işleri komisyoncusu firmalar ile anket çalışması yapılmış olup, elde edilen veriler bulanık TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmiştir. Konteyner hat operatörü seçiminde firmaların günümüz şartlarında yaşanan değişimler paralelinde öncelik kriterlerin zaman içerisinde değiştiği gözlemlenmiştir. Yükleyici firmalar açısından en önemli 5 kriter; konşimentonun zamanında serbest bırakılması, ekipman sağlanması, konteyner kondisyonu, personel yetkinliği ve iş bilgisi, yük güvenliği ve verimli operasyon olarak değerlendirilmiştir. Alıcı firmalar açısından en önemli 5 kriter; müşterileri zamanında bilgilendirme, konşimentonun zamanında serbest bırakılması, servis programının tutarlılığı, yük güvenliği ve verimli operasyon, transit süre uzunluğu olarak bulunmuştur.Taşıma işleri komisyoncusu firmaların odaklandığı en önemli 5 kriter ise; ekipman sağlanması, navlun seviyesi, konşimentonun zamanında serbest bırakılması, müşteri anlaşma ve detaylarının gizliliği, servis programının tutarlılığı olarak tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in world trade and maritime transport along with container transportationin the recent developments, pushing for radical changes in order to adapt ocean container carrier to increasingly competetive conditions and to meet expectation in today's circumstances. In order to determine the priorities of the service criteria, 32 criterias questionnaire were made with the shippers, consignees and freight forwarders in the process of assigning ocean container carrier. The survey results were evaluated by the fuzzy TOPSIS method. It has been observed that in the selection of the ocean container carrier, the priority criteriasevoluated according to the changes experienced in today's circumstance. The result show us according to shipper perspective, most important 5 criterias are defined as ontime release of bill of lading, equipment availabilty, condition of container, employe competence & business knowledge, cargo safety and operation productivity. Most imprortan 5 criterias are defined by the consinees are ontime notification of the customer, ontime release of bill of lading, Service Schedule Reliability, cargo safety and operation productivity and transit time. Freight forwarder companies focus on most important 5 criterias are, equipment availability, freight level, ontime release of bill of lading, confidentiality and service schedule reliability.