Sıçanlarda yağ grefti modelinde rosmarinik asit'in antioksidan etkisi ve adipoz greft survisine etkisi
Effect of rosmarinic acid on fat graft survival in rat model
- Tez No: 507406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE SİNEM ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yağ grefti uygulamaları plastik cerrahide sıkça yapılan cerrahilerden olup, hedeflenen volüm restorasyonunun sağlanması verilen hacim, kullanılan cerrahi teknik, greft sağ kalımı, hastanın ve alıcı alanın özellikleri gibi bir çok faktöre bağlıdır. Yağ greftinin aktarımı esnasında oluşan iskemiye bağlı hasar meydana gelmekte ve aktarılan yağ dokusunda nekroz ve volüm kaybı yaşanmaktadır. Bu kaybın bir kısmının serbest oksijen radikalleri ve oksidasyon hasarına bağlı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Antioksidan ve antiinflamatuar etkileri sebebiyle serebral, kardiyak ve hepatolojik çalışmalara konu olan Rosmarinik Asit'in yağ grefti uygulamalarının başarısı üzerindeki etkilerini araştırmak üzere bir çalışma planlanmıştır. Çalışmada 200-350gr arasında değişen 24 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Bu çalışmada sıçanlarda inguinal alandan alınan yağ greftleri sıçan sırtına yerleştirilerek 2 ay süreyle takip edildi. Sıçanlar; Rosmarinik Asit + Etanol uygulanan grup (RA), Etanol (E) uygulanan grup ve kontrol grubu (K) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sıçanlara 1 hafta boyunca günde 1 kere, sonrasında haftada 1 defa olmak üzere; RA grubuna rosmarinik asit 20mg/kg + etanol 4mg/kg serum fizyolojik ile 0.25cc'ye tamamlanarak, E grubuna etanol 4mg/kg serum fizyolojik ile 0.25cc'ye tamamlanarak, K grubuna 0.25cc serum fizyolojik intraperitoneal yolla uygulandı. Sıçanlar sekizince haftada sakrifiye edilerek, kan ve doku biyopsisi örnekleri alınıp incelendi. RA grubunda, E ve K grubuna oranla serumda incelenen TOS, TGF-Beta, TNF-alfa, MDA seviyelerinde düşüş izlendi. TGF-Beta düşüşü istatistiksel olarak anlamsız, diğer parametrelerin düşüşü istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca RA ve E grubunda ağırlık ve hacim kaybının K grubuna göre daha düşük olduğu görüldü. Ancak RA grubunun E grubuna göre ağırlık ve hacim kaybındaki azalması istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Histopatolojik olarak yağ nekrozu, inflamasyon, ve fibrozis RA grubunda E ve K grubuna göre daha az izlendi. Elde edilen sonuçlar ışığında, Rosmarinik Asit' in yağ grefti uygulamalarında volüm kaybını azaltarak adipoz doku yaşayabilirliğini artırmada ve yağ greftinde kist ve abse oluşumunu azaltmaya katkıları olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fat grafting is common surgical procedure in plastic surgery practice, and the success of volume restoration depends on factors such as volume of fat given, surgical technique, graft survival, patient and receiving area factors. Ischemia injury during the fat graft transfer results in necrosis and volume loss in the transferred fat tissue. There are scientific reports emphasizing the relationship between oxidative radicals and oxidative destruction leading to volume loss. This study is planned to put forth the effect of Rosmarinic acid which is a molecule found to have antioxidant and antiinflamatory properties in cerebral, cardiac and hepatologic studies. 24 Sprague Dawley type rat between 200-350 gr was used in the study. Fat grafts from inguinal pockets are transferred to dorsal cervical area and followed for two months. Rats are divided into 3 groups: rosmarinic acid + ethanol group (RA), ethanol group (E) and control group (K). In the same order, each group received daily injections of rosmarinic acid (20mg/kg) + ethanol (4mg/kg), ethanol (4mg/kg) and serum physiologic (%0.09NaCl) daily for first week and once in a week for the following seven weeks. Volume of each intraperiteoneal injection was standardized to 0,25cc with addition of serum physiologic solution. Rats were sacrificed at eight weeks, and blood and tissue specimens were obtained and analysed. RA group demonstrated lower TOS, TGF-Beta, TNF-alpha, MDA values compared to E ve K groups. TGF-Beta decrease was statistically insignificant, but TOS, TNF-alpha, MDA decrease was found statistically significant. Weight and volume loss was measured lower in RA and E groups compared to K group. Difference between RA and E group in terms of weight and volume loss was statistically insignificant. Histopathologically fat necrosis, inflammation and fibrosis were seen lesser in RA group compared to E and K groups.