Sıçanlara silikon blok yerleştirilmesi sonrası radyoterapi ile oluşturulan kapsül kontraktürü modelinde nanofat greft uygulmasının kapsül kontraktürü oluşmasına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of nanofat graft application on the formation of capsule contract in the model of capsule contract created by radiotherapy after placing silicone block in rats
- Tez No: 798332
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Silikon implantlar, biyouyumluluğu yüksek materyaller olmaları nedeniyle, günümüzde tıp alanında birçok branşta farklı amaçlar için geniş kullanım alanı bulmuştur. Bunlara; kalp pilleri, kemoterapi portları, plastik cerrahi operasyonlarında kullanılan çene ve yanak implantları örnek olarak gösterilebilir. 1960' lardan sonra silikon meme implantları Plastik Cerrahide başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Kapsül kontraktürü, implant yerleştirilmesi sonrası ortaya çıkan ve en sık görülen komplikasyondur. Bu komplikasyonun ortaya çıkma sebebi; yabancı cisim yerleştirilmesine verilen inflamatuar cevabın aşırı ve kontrolsüz fibrozis oluşturmasıdır. Buna bağlı olarak kronik dönemde memede ağrının eşlik ettiği deformite ortaya çıkabilir. Bu çalışmada sıçan modelinde oluşturulan kapsül kontraktürüne uygulanan nanofat greftin etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yirmi dört adet erişkin Wistar-Albino sıçan üç gruba (n= 8/grup) ayrıldı. Her üç gruptaki hayvanın panniculus carnosus kası altına silikon blok yerleştirildi. Grup 3'teki hayvanlara ise implantasyon sırasında nanofat greftleme yapıldı. Grup 1'deki hayvanlara silikon blok yerleştirilmesi sonrası herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Grup 2 ve 3'teki hayvanlara postoperatif 10. günde 10 Gy radyoterapi uygulandı. Postoperatif 3. ayda hayvanlar sakrifiye edildi ve kapsül kalınlığı, myofibroblast yoğunluğu, intrakapsüler inflamasyon ve kapsül çevresi inflamasyon histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Since silicone implants are materials with high biocompatibility, they are used for various purposes in a variety of medical branches today. Examples of these are pacemakers, chemotherapy ports, and plastic surgery operations on chin and cheek. Silicone breast implants were started to be used successfully in plastic surgery since 1960s. One of the most applied procedures in plastic surgery is breast augmentation surgery and the most applied method is the placement of a breast implant. Capsular contracture is the most common complication that occurs after implant placement. The reason of this complication is the placement of the foreign body causing an inflammatory reaction. This reaction leads to fibrosis resulting in breast deformity and painful breast tissue. The aim of this research is investigate the effects of nanofat graft administration on capsular contraction in a rat model of capsular contraction induced by radiotherapy after silicon block placement. Materials and Method: 24 adult Wistar-Albino rats were divided into three groups (n= 8/group). A silicone block was placed under the panniculus carnosus muscle of the animals in all three groups. Animals in Group 3 were grafted with nanofat during implantation. The animals in groups 2 and 3 received 10 Gy of radiotherapy on the postoperative day 10. At the postoperative month three, the animals were sacrificed and capsular thickness, myofibroblast density, intracapsular inflammation and pericapsular inflammation were examined histopathologically.