İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İtalya'dan ithal edilip, İzmir kentinin yol, refüj ve meydanlarına dikilmiş olan yüksek fidanların kalite, uygulama tekniği ve ağaçlandırma başarısı yönünden gözlenmasi
- Tez No: 50743
- Danışmanlar: PROF.DR. İLÇİN ASLANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET Kentler de doğal arazi yüzeyinde ve atmosfer içeriğinde meydana gelen değişmelerden kaynaklanan olumsuz koşulların bertaraf edilmesinde yeşil alanlar çok önemli bir yer tutmaktadır. Parklar, meydanlar, yol ve refüjler kentlerdeki açık yeşil alanların başlıcaları olup, iklimi iyileştirme, gölgeleme, toz süzme, gürültü etkisini azaltma, trafik tekniği yönünden ve peyzaj düzenlenmesi açısından çok önemli rolleri vardır. Bu alanları oluşturmada kullanılan bitkisel materyallerden özellikle ağaçların sahip oldukları taçlarının, boy ve yaşlarının, dikildikleri anda çevrelerinde yaratacakları etkinin önemi büyüktür. Bu çalışma; İzmir Büyükşehir Belediyesi' nin kenttin yol-reföj ve meydanlarına dikilmek üzere îtalya' dan ithal ettiği yüksek fidanların kalite, uygulama tekniği ve ağaçlandırma başarısını gözlemeyi hedeflemiştir. Gözlemlerdeki kriterler; fidanların sağlık durumları, dikim çukurlarının özellikleri, koruma ve bakım teknikleri ve karşılaştıkları çeşitli baskılardır. Araştırma sonucunda; Belediye' nin bu girişiminin, peyzaj planı olmaksızın, programsız ve de yalnış koruma, uygulama ve bakım teknikleri içeren, başarısız bir ağaçlandırma çalışması olduğu saptanmıştır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the cities, the green areas play a very important role to prevent inconvenient conditions which occur as aresult of the changes within the land surface and the contents of the atmosphere. The main green areas within the cities are the parks, the public squares, the roads which have a very important role on improving the climate, shadowing, filtering the dust, decreasing the effect of the noise and landscaping. This study aimed to observe the quality, the application technique and the success of planting the tall-shoots that have been imported from Italy by Izmir Metropolitan Municipality to be planted along the roads and the public squares. As a result of this observation, it has been proved that the enterprise of the Municipality was an unsuccessful plantation work having no landscape planning and was consisting of wrong conservation, application and maintenance techniques. 76