Geriyatrik ortopedik olgularda perioperatif hipotermi insidansının belirlenmesi
Incidence of perioperative hypothermia in the geriatric age group who underwent orthopedic surgery
- Tez No: 507437
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya Sağlık Örgüt (DSÖ) tarafından 65 yaş, geriyatrik yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, 1940 yılında %3.5, 1980 yılında %4.7, 2000 yılında %5.7, 2013 yılında %7.7 olan yaşlı nüfusun, 2023 yılında %10.2' ye, 2050 yılında %20.8'e ve 2075 yılında %27.7'ye yükseleceği öngörülmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji, tıbbi yaklaşımlar ve tıbbi sistemlerle birlikte koruyucu hekimliğe verilen önem sayesinde beklenen yaşam süresi belirgin olarak yükselmekte ve geriyatrik hastaların cerrahi ve dolayısıyla anestezi ile karşılaşma oranları artmaktadır. İç (kor) sıcaklığın 36°C altında olması ile tanımlanan hipotermi, genel anestezi altında opere edilen hastalarda sık rastlanan bir problem olarak kabul edilmektedir. Hipoterminin kardiyovasküler hastalıklar, perioperatif hemorajik sorunlar, bozulmuş ilaç metabolizması, enfeksiyon gibi birçok komplikasyonla yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Perioperatif istenmeyen hipoterminin geriyatrik hastalardaki etkisi, bu yaş grubunda oluşan fizyolojik değişiklikler sebebiyle daha belirgin hale gelmektedir. Çalışmamızda ortopedik cerrahi geçiren geriyatrik hastalarda, prospektif olarak sürekli kor vücut sıcaklığı takibi yaparak, istemdışı perioperatif hipotermi insidansını belirledik ve risk faktörlerini irdeledik. Çalışmamızın, perioperatif hipotermi ile ilgili yapılan diğer çalışmalardan en belirgin farkı, ölçümlerin non-invaziv ve sürekli derin beyin sıcaklığı ölçümü yapan sıfır ısı akışı yöntemini kullanan termometrelerle yapılması ve kor vücut sıcaklığı değerlerinin değerlendirilmiş olmasıdır. Konu ile ilgili ne ülkemizde ne de genel literatürde benzer grupta yapılmış hiçbir çalışma mevcut değildir. Araştırma kapsamında, 3 aylık dönemde hastanemiz ortopedi kliniğinde opere edilen geriyatrik 87 hasta incelendi. Bu olgulardaki perioperatif hipotermi insidansının %51.7 olduğu belirlendi. Hastaların %48.3' ünün ameliyathaneden hipotermik olarak çıktığı saptandı. Perioperatif istenmeyen hipotermiye etki eden faktörler incelendiğinde, ameliyat süresi uzun olan, ASA II ve ASA IV fiziksel durum skoruna sahip olan, total diz protezi operasyonu geçiren, genel anesteziyle opere olan, ameliyat boyunca verilen sıvı miktarı >1000 ml.
Özet (Çeviri)
The geriatric age limit is accepted as being over 65 years old by the World Health Organization (WHO). According to Turkey Statistical Institude (TUIK), the elderly populatin in 1940 was %3.5, in 1980 was %4.7, in 2000 was %5.7, in 2013 was %7.7 and is predicted to be %10.2 in 2023, %20 in 2050 and %27.7 in 2075. With the recent advances in technology, medical approaches, and the importance attached to preventive medicine in conjunction with medical systems, life expectancy is significantly increased and geriatric patients are increasingly exposed to surgery and consequently anesthesia. Hypothermia, defined as the core temperature being below 36 ° C, is considered a common problem in patients under general anesthesia and is closely related to many complications such as cardiovascular diseases, perioperative hemorrhagic problems, impaired drug metabolism, infection. The effect of perioperative unintended hypothermia on geriatric patients is more severe due to the physiological changes in this age group. In our study, we prospectively observed the incidence of unintended perioperative hypothermia by using the measurement of continuous corporeal temperature and discussed the risk factors in geriatric patients who underwent orthopedic surgery. The most significant difference of our study from the other studies on perioperative hypothermia was that the measurements were made with thermometers using the zero heat flow method, which measures the deep brain temperature, and the core body temperature non-invasively and continuously. The research was carried out in 3 months and we studied 87 geriatric patients who were operated on at our orthopedic clinic. The incidence of perioperative hypothermia was 51.7% and 48.3% of the patients were hypothermic as they left the operation room .