Prostat kanseri tanısında kan nötrofil/lenfosit dağılımının yeri
Predictive value of neutrophil to lymphocyte ratio in diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 507456
  2. Yazar: MEHMET EFLATUN DENİZ
  3. Danışmanlar: UZMAN HAKAN ERÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Prostat kanseri (PCa) günümüzde erkeklerde görülen malignensilerin başında gelmektedir. Herhangi bir risk faktörü olmayan erkeklerde 50 yaşını geçmiş tüm erkeklerde prostat malignensisi açısından tarama testi yapılmalıdır. Tarama testi olarak şu an en geçerli metot kanda prostat spesifik antijen (PSA) bakılmasıdır. PSA tümöre değil organa özgü bir biyolojik belirteçtir. Bu yüzden yeni belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Enflamasyon sadece enfeksiyöz durumlarda değil aynı zamandamalign durumlardada gerçekleşmektedir. Bu enflamasyon-kanser süreci ile ilgili birçok belirteç araştırılmış olmasına rağmen son zamanlarda genel tıp literatüründe nötrofil lenfosit oranı (NLR) ile ilgili sonuçlar dikkat çekmektedir. Biz de bu tez çalışmamızda PSA yüksekliği sebebiyle PCa şüphesi olup TRUS (transrektal ultrasonografi) ve prostat biyopsisi yapılan hastalarda kandaki NLR' nin PCa ile olan ilişkisini araştırdık. Yöntem ve gereçler: Kliniğimizde 2014 ağustos – 2017 şubat tarihlerinde, PSA değerleri 2.5ng/ml ve üzeri olup TRUS ve prostat biyopsisi yapılan hastalar işlem öncesi PSA değerlerine göre 2.5-4 ng/ml arası (Grup 1), 4-10ng/ml arası (Grup 2), 10-20 ng/ml arası (Grup 3), 20 ng/ml ve üzeri (Grup 4) olarak dört gruba ayrıldı. Bu gruplardaki NLR'nin PCa ile olan ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 679 hasta PSA değerlerine göre 2.5-4ng/ml arası (grup1) 71 hasta (%10.5), 4-10ng/ml arası (grup2) 424 hasta (%62.5), 10-20ng/ml arası (grup3) 99 hasta (%14.5), 20ng/ml ve üzeri 85 hasta (grup4)(%12.5) idi. Bu sonuçlar incelendiğinde grup 1'de patoloji sonucu PCa olan hastalardaki NLR, patoloji sonucu benign prostat hiperplazisi (BPH) olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer (PCa) is one of the most common malignancy in men. Men over 50, who do not have any risk factors should be screened for prostate malignancy. For the last 3 decates, prostate specific antigen (PSA) has been the most common used tumor marker, being almost completely an organ specific marker. However, PSA is not specific for cancer and there is not any plasma level of PSA safe enough to exclude cancer, Therefore, various variants of PSA and other markers have been under investigation and development. Inflammation is not only of an infectious event but also part of a neoplasmic process. Of the various markers studied assessing specifically to inflammation-neoplasm process, the plasma neutrophil lymphocyte ratio (NLR) has been revealed to be efficacious in differential diagnosis of various malignancies. In our study we aimed to asses the predictive value of plasma NLR in a subset of patients who underwent transrectal ultrasonography (TRUS) and prostate biopsy due to high PSA levels and abnormal DRE findings. Materials and Methods: Between August 2014 and February 2017, 679 patients undergone TRUS and prostate biopsy in our researh clinic were included in the study. Evaluations were undertaken in four groups of patients assigned according to baseline PSA levels of 2.5-4 ng / ml (Group 1), 4-10 ng / ml (Group 2), 10-20 ng / ml (Group 3) and higher than 20 ng / ml (Group 4).