Batı Tanrı dağlarındaki Hepatophyta üyeleri üzerine taksonomik çalışmalar
Taxonomical studies on members of Hepatophyta in West Tian Shan mountains
- Tez No: 507475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Batı Tanrı Dağlarındaki Hepatophyta üyeleri araştırılmıştır. Araştırma alanından 2012-2015 yılları arasında toplanan 323 adet örnek teşhis edilerek Hepatophyta bölümünden 17 familyaya ait 21 cins ve bu cinslere ait 41 tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen türlerin habitat tipleri ve bu habitat tiplerine ait olan örnek sayıları belirlenmiştir. Her bir habitat tipine ait olan örnek sayılarının toplam örnek sayısına oranları hesaplanmıştır. Buna göre toplanan tüm örnekleden 142 tanesi“ölü ağaç kütükleri”üzerinden toplanmış ve toplanan tüm örneklerin 43,61% oluşturmaktadır ve bu oranla en çok örnek toplanan habitat tipi olarak belirlenmiştir. Diğer örneklerin habitat sırası ise 95 tane örnek (29,60%)“kaya üzerinden”, 51 tane örnek(15,89%)“toprak üzerinden”, 23 tane örnek (7,16%)“ağaç üzerinden”, 11 tane örnek (3,43%)“Islak Toprak Üzerinden”ve 1 tane örnek (0,31%)“ıslak kaya üzerinden”toplanmıştır. Familyaların içerdiği tür sayılarına baktığımızda en çok taksonun 8 tür ile Lophoziaceae familyasında olduğu görülmektedir. Bu familyaya ait türlerin tüm türlere oranı %19,51'dir. İkinci olarak ise en çok tür sayısı içeren familya 4 türle Aneuraceae, sonrasında Scapaniaceae familyalarıdır ve tüm türlere oranı ise %9,76'dır.
Özet (Çeviri)
This study covers taxnomical studies on members of Hepatophyta in West Tianshan Mountains. In this study, 323 liverwort specimens were collected in West Tianshan Mountains of Xin Jiang, China, between 2012-2015. After identifications of these specimens 41 liverwort (Hepatophyta) taxa belonging 17 families and 21 genera have been reported. The habitat types of the species identified and the specimen numbers belonging to these habitat types were determined. The ratios of the specimen numbers of each habitat type to the total number of specimens were calculated. According to this, 142 specimens (43.61%) were collected from dead“tree logs”, and the most specimens were determined as the collected habitat type. On the other hand, 95 specimens (29,60%) from the“rocks”, 51 specimens (15,89%) from the“soil”, 23 specimens (7,16%) from the“trees”, 11 specimens (3,43%) from the“wet soil”and 1 specimen (0,31%) from the“wet rock”. Lophoziaceae is the richest family with 8 species and %19,51 rate in the study area. The second families are Aneuraceae and Scapaniaceae with 4 species and the rate of this family to all families at the study area is %9,76.