Retronazal koku eşik değerlerinin belirlenmesi
Determination of retronasal odor threshold values
- Tez No: 507474
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENK ECEVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç ve Hipotez Bu çalışmamızda normozmik ve hipozmik bireyler için retronazal koku eşik değerlerinin normatif verilerin oluşturulması ve retronazal koku eşik testinin normozmik/hipozmik ayırt ediciliğinin belirlenerek geçerliliğinin test edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Nisan 2017 ve Ekim 2017 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Rinoloji Laboratuarı'nda ortonazal koku fonksiyonu Sniffin' Sticks koku testi ile değerlendirilen 20 normozmik ve 20 hipozmik olgu çalışmaya dahil edildi. Sniffin' Sticks testi öncesinde olguların detaylı kulak burun boğaz muayeneleri yapılarak koku duyusunu olumsuz etkileyen patoloji saptanan olgular çalışma dışı bırakıldı. Sniffin' Sticks koku eşik değerleri, koku ayırt etme, koku tanımlama ve TDI puanları kaydedildi. Retronazal koku eşik değeri testi için daha önce kliniğimiz Rinoloji Laboratuar'ında %99'luk feniletil alkol (PEA)'dan 2:1 dilüsyon değerlerinde hazırlanmış olan konsantre solüsyonlar ve sudan oluşan 13 setlik test bataryası kullanıldı. Her sırada her bir konsantrasyon su kontrolü ile değerlendirilmiş ve eğer doğru cevap verilmezse bir üst sıraya geçilerek aynı işleme devam edildi. Ard arda dört doğru cevabın verildiği değer hastanın retronazal koku eşik değeri olarak belirlendi. Bulgular Analiz sonuçlarına göre, yaşın retronazal koku eşik değerini etkilediği (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective and Hypothesis The present study aimed to generate the normative data of the retronasal odor threshold values for normosmic and hyposmic subjects and to test the validity by determining the normosmic/hyposmic discrimination of the retronasal odor threshold test. Materials and Methods Twenty normosmic and 20 hyposmic cases, who were evaluated by Sniffin' Sticks odor test in Dokuz Eylul University, Otorhinolaryngology Department Rhinology Laboratory between April 2017 and October 2017, were included in the study. Before the Sniffin' Sticks test, the detailed otorhinolaryngologic examinations of the cases were performed and the cases with pathological findings affecting the sense of odor negatively were excluded from the study. The Sniffin' Sticks odor thresholds, odor discrimination, odor identification and TDI scores were recorded. For the retronasal odor threshold test, 13 sets of test batteries consisting of concentrated solutions which were formerly prepared from 99% phenylethyl alcohol (PEA) with 2: 1 dilution (PEA) in the Rhinology Laboratory of our clinic and water were used. In each row, each concentration underwent with the water control and when a correct response was not given, the same procedure was continued by going up to a higher row. The value in which four consecutive correct responses were given was identified as the patient's retronasal odor threshold value. Results According to the analysis results, age was found to affect the retronasal odor threshold value (p0.05).