Glioblastoma multiforme (GBM) tümör hücrelerinin ısıng modeli kullanılarak creutz cellular automaton ile simülasyonu
Simulation of glioblastoma multiforme (GBM) tumor cells using ising model on the creutz cellular automaton
  1. Tez No: 507485
  2. Yazar: ZÜLEYHA ARTUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tümör için yapılan bilgisayar modellemeleri, tümörün karmaşık doğası ve bilgisayarların kapasitelerinden dolayı zorluklara sahiptirler; fakat bu modeller tümör ile tümörün mikro çevresi arasındaki etkileşimini anlamak için farklı bakış açısı sağlamaktadır. Ayrıca bilgisayar modellemeleri, kanserin özelleştirilmiş tedavileri için stratejiler geliştirmektedir. Bu çalışmada bir beyin tümörü olan glioblastoma multiforme (GBM) tümör hücrelerinin iki boyutta Ising modeli kullanılarak Creutz Cellular Automaton ile simülasyonu yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, damarlanmanın olmadığı durumda, kanser hücreleri ile sağlıklı hücreler arasındaki etkileşimler sonucunda kanser hücrelerinin yarıçapa göre gelişimini zamanın bir fonksiyonu olarak incelemektir. CCA algoritması üzerinde kullanılan Ising model, tümör gelişimini zamanın bir fonksiyonu olarak gözlemek için konum uzayındaki lokal etkileşimleri ve kesikli zaman basamakları ile deterministik yaklaşım sağlamaktadır. Simülasyon sonuçları sabitlenmiş tümör yarıçapları için verilmiştir ve sonuçlar teorik ve klinik datalar ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Computational models for tumors have difficulties due to complexity of tumor nature and capacities of computational tools, however, these models provide different visions to understand interactions between tumor and its micro environment. Moreover computational models have been progressed to improve individualized treatments strategies for cancer. In this study, cells of glioblastoma multiforme (GBM) which is one of the brain tumor types are simulated by using two dimensional Ising model with Creutz cellular automata. The aim of this study is to investigate avascular cancer cells growth which is as a result of interaction between healthy cells cancer cells with respect to radius of tumor and as a function of time. Ising model on CCA algorithm provides a deterministic approach with discrete time steps and local interactions in position space to view tumor growth as a function of time. Simulation results are given for fixed tumor radius and they are compatible with theoretical and clinic data