Mandibular toplam dişsizlik tedavisinde kullanılan dental implantların farklı yerleşim kombinasyonlarının analizi
Analysis of the different placement combinations of the dental implants used for the treatment of mandibular total edentulism
  1. Tez No: 507492
  2. Yazar: SONGÜL KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZİYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dental dişsizlik olgularının rehabilitasyonu, oral ve maksillofasiyal cerrahinin çalışma alanlarının başında gelmektedir. Bu tip tedavilerde hastanın çene kemiğinin yapısına bağlı olarak birtakım problemlerle karşılaşılabilmektedir. Travma, kist ya da tümör gibi patolojik oluşumların varlığı, sistemik hastalıklar veya diş kaybı gibi nedenlerle meydana gelebilen kemik rezorpsiyonu, implant uygulamalarından önce, kemik miktarını artırmaya yönelik cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesini gerektirebilir. Günümüzde dişsizliğin tedavisinde dental implantların kullanımı popüler olsa da, bu tedaviler konvansiyonel tedavi yaklaşımlarına oranla daha pahalı ve komplikedir. Son yıllarda, daha az sayıda implant yerleştirilerek gerçekleştirilen rehabilitasyon olgularında, yüksek maliyet ve ileri cerrahi uygulamalarının gerekliliği gibi olumsuz durumların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. İmplant lokalizasyonlarının değiştirilmesiyle önemli anatomik oluşumların korunması ve daha az sayıda implant kullanılarak maliyetin düşürülmesi gibi avantajların yanında fonksiyon ve dayanıklılık bakımından dezavantajlar oluşmaktadır. Farklı implant sayıları ve lokalizasyonları kullanılarak gerçekleştirilen tedavilerde, sonlu elemanlar analizi yöntemi kullanılarak her bir implantta oluşan gerilme dağılımları hassas bir şekilde belirlenebilir ve gerçeğe en yakın sonuçlar elde edilebilir. Bu tezde, farklı sayıda ve lokalizasyonda implant kullanılarak gerçekleştirilen tedaviler neticesinde kemik dokularda ve implant sistemlerinde ortaya çıkan gerilme dağılımları hesaplanmıştır. En düşük gerilim dağılımını oluşturan ve böylece biyomekanik açıdan en güvenli sınırlar dahilindeki implant yerleşim kombinasyonlarını sağlayan tedavi yaklaşımı belirlenmiştir. Böylelikle oral ve maksillofasiyal cerrahi uygulamalarında sıkça karşılaşılan önemli bir soruna biyomekanik açıdan çözüm getirilmesi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation of edentulous patients is one of the most common cases in the oral and maxillofacial surgery. In such treatments, some problems may be encountered due to the structure of the patient's jawbone. Bone resorption, which may occur due to pathological occurrences such as trauma, cyst or tumor, systemic diseases or tooth loss, may require surgical procedures to increase the amount of bone prior to implantation. Although the use of dental implants is currently popular in the treatment of toothlessness, these treatments are more expensive and complicated than conventional treatment approaches. In recent years, attempts have been made to avoid negative situations such as high cost and necessity of advanced surgery in cases of rehabilitation using fewer implants. Disadvantages are in terms of function and durability as well as advantages such as the preservation of important anatomical structures by changing implant localizations and cost reduction by using fewer implants. In treatments using different implant counts and localizations, the stress distribution in each implant can be determined sensitively using the finite element analysis method and the closest results can be obtained. In this thesis, stress distributions in bone tissues and implant systems were calculated as a result of treatments using different numbers and localized implants. A therapeutic approach has been identified that provides the lowest stress distribution and thus provides implant placement combinations within the most biomechanically safe boundaries. By doing so, it is aimed to solve biomechanical solution to an important problem frequently encountered in oral and maxillofacial surgery applications.