Farklı implant tasarımlarının ve üst yapı materyallerinin implant ve implant çevre dokularında oluşturduğu stres dağılımının üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yönetimi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different implant designs and prosthetic materials on stress distribution occurring on implant and surrounding periimplant tissues with three dimensional finite element analysis
- Tez No: 426972
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dental implantlar, tam veya kısmi dişsizlik vakalarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. İmplant materyali olarak kullanılan titanyum implantlar yüksek başarı oranına sahiptir. İmplant başarısında; implantlar üzerine uygulanan yükler, implant tasarımı, implant çapı ve planlaması gibi faktörler etkilidir. Tam seramik restorasyonlar implant tedavilerinde üst yapı materyali olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu restorasyonlar, alt yapı ve veneer porseleni olmak üzere iki farklı materyalden üretilmektedir. Günümüzde ise üst yapılar tek parça olarak da şekillendirilmekte ve üretilmektedir. Bu tez çalışmasında, alt çene 1. molar bölgesine yerleştirilmek üzere iki farklı tasarımda modellenmiş implantlar üzerine uygulanan beş farklı restorasyonun (monolitik veya veneerlenmiş) kortikal kemik, trabeküler kemik, implant, alt yapı ve veneerlerde oluşan en yüksek çekme, basma ve Von Mises stres miktarlarının ve dağılımlarının incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. İki farklı tasarıma sahip titanyum implantlar mandibular sağ 1. molar bölgeye yerleştirildi. Mandibular kemik homojen tip 2 kemik olacak şekilde, kortikal kemik kalınlığı 2 mm olarak belirlendi. İmplant üst yapısı olarak 2 farklı veneerlenmiş (zirkonya ve lityum disilikat) ve 3 farklı monolitik (zirkonya, lityum dislikat, rezin nanoseramik) restorasyon modellendi. Tasarımı tamamlanan implantlar, vertikal ve oblik (45° açı ile) olarak toplam 200 N kuvvet uygulanarak yüklendi. Çalışma sonucunda kortikal kemikte meydana gelen stresler genel olarak trabeküler kemikte meydana gelen streslerden yüksek bulundu. Vertikal yükleme altında kortikal kemikte pasif yive sahip implanların oluşturduğu stresler daha yüksek bulunurken, trabeküler kemikte ise agresif yivlere sahip implantların oluşturduğu stresler daha yüksek olarak saptandı. İmplant üstü protezler implant, kortikal ve trabeküler kemikte oluşan stres değerlerini etkilemedi. Farklı implant tasarımları kronlarda oluşan stres değerlerini etkilemedi. İmplant üstü restorasyonlarda en düşük stres değerleri elastik modülü yüksek olan monolitik zirkonya modellerde saptandı.
Özet (Çeviri)
Dental implants are used to rehabilitate complete or partial edentulous patients. Titanium is commonly used as an implant material because of its demonstrated high success rate..Functional loads,, implant design, implant diameter, and accurate implant planning are the important factors for the success of implant therapy. Another important factor for the implant success is the selection of the prosthetic material. All ceramic restorations are widely used as superstructures for the implant supported fixed partial prostheses.. These restorations are produced from two different layers such as framework and veneer porcelain. Recently, superstructures are designed and produced as one piece (monolithic). The aim of this study was to evaluatethe effects of five different full ceramic restorations (monolithic or veneer) and two different implant designs on the stress distribution in the implant and surrounding tissues with three dimensional finite element analysis. Titanium implants in two different designs were inserted in the right mandibular first molar area. Mandibular bone wasmodelled to be homogenuous type 2 bone and cortical bone thickness were determined to be 2 mm. Two different veneered (zirconia and lithium disilicate) and 3 different monolithic (zirconia, lithium dislicate, and resin nanoceramic) implant restorations were modelled as superstructures. A total of 200 N was applied to these restorations vertically and obliquelly (at an angle of 45 degrees to the implant long axis). The results of the study showed that the occured stresses in cortical bone were higher than trabecular bone. Under vertical loading, the stresses in the cortical bone were higher in the passive grooved implants (NRep) than the aggressive grooved implants. On the other hand, in the trabeculer bone, the aggressive grooved implants had higher stressesthan passive grooved implants. Implant superstructures did not affect the stress values on implant, cortical, and trabecular bones. Low stress distributions in the monolithic restorations were examinedin the zirconia model, however different results were observed in the veneered restoration according to different types of stresses.