Nijerya'da arap dili eğitimi ve öğretimi
Arabic language education in Nigeria
- Tez No: 507509
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Arap Dili'nin Nijerya'daki öğretim sürecini incelemeyi ve Arap Dili'nin öğretim koşullarını ele alarak, bu ülkedeki tarihini aktarmayı amaçlamaktadır. Nijerya'da Arap Dili öğretiminin birçok şekli ve yöntemi olmuştur. Bununla beraber Arap Dili'nin Nijerya'da yayılmasında ve büyük bir gelişme sağlamasında, Kur'an kursları, ilmi kurslar ve nizami medreseler gibi etkili olan unsurlar bulunmaktadır. Bu etkenlerin yanı sıra, söz konusu yayılmanın hem artmasına hem de azalmasına yol açan sebepler de varlık göstermiştir. Bu nedenle çalışmada, bu yayılmanın önündeki en büyük engeller ve bu engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak yöntemler üzerinde durulmuştur. Çalışmada, Nijerya'daki Arap Dili öğretim sistemi incelenirken, konuya en uygun metot olmaları hasebiyle, tarihsel ve betimsel yöntem benimsenmiştir. Çalışma, Arap Dili'nin öğrenim ve öğretiminin faydalarına ve devam etmesinin zorunluluğuna işaret etmiş, ayrıca İslami eğitimin aşamalarını ve Arap Dili öğretimiyle ilgili çözülmesi zaruri olan sorunları irdelemiştir. Ardından ise Nijerya devlet liselerindeki Arap Dili öğretiminin önündeki engelleri vurgulamıştır. Çalışma, söz konusu engellerin şu başlıklar altında toplanabileceği sonucuna ulaşmıştır: Dil Engelleri – Arap Dili'nin İngilizce yazılarak öğretilmesi gibi - Eğitim Engeli, Anlama Engeli ve Toplumsal Engeller.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and follow the teaching of the Arabic language in Nigeria, to learn about the conditions of teaching the Arabic language and to study the history of its entry into that region. The Arabic language in Nigeria has taken different forms and methods. There are factors that led to the spread of Arabic language and its rise such as the exıstence of non – systemic schools, institutes and Systemic schools, and with these factors, there are also reasons that led to the weakening of this prosperity and progress, so the research diagnosed the most important obstacles to this boom and then ways to overcome these obstacles. The study followed the historical and descriptive approach in studying the system of teaching Arabic language in Nigeria, and sees it as the most suitable method for this study. This study pointed to the advantages of learning Arabic and teaching it, which is necessary to improve on it. It also pointed to the stages of Islamic education and the problems of teaching Arabic, and then tackled the obstacles of learning Arabic in the state secondary schools in Nigeria. At the end of the study, the research concluded at the end of the study that these obstacles can be summarized as follows: Language obstacles such as teaching Arabic and writing in English, educational obstacles, Administrative and social obstacles.