Yeni tanılı multipl myelom hastalarında gelişen nefropatinin podositüri ile ilişkisi ve tedaviye yanıtının değerlendirilmesi
The relationship between nephropathy which is developped in newly diagnosed multiple myeloma patients and podocyturia and evaluation of it's response to treatment
  1. Tez No: 507514
  2. Yazar: TOLGA KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Multipl myelom, post germinal merkez B hücrelerinden köken alan tek bir plazma hücre klonunun proliferasyonu sonucu gelişen malign bir hastalıktır. Hastalığa sıklıkla böbrek fonksiyon bozukluğu eşlik eder. Proteinüri; multipl myelom tanısı alan hastalarda, tanı anında veya hastalık boyunca gelişebilir. Proteinüriye böbrek fonksiyon bozukluğu eşlik etmeyebilir. Multipl myelomda, hafif zincirlerin tübüllerde çökmesi ve tübüler geri emilimi, hiperkalsemi gibi metabolik bozukluklar nefropatinin en sık nedenidir. Çalışmamızın amacı; yeni tanılı multipl myelomlu hastaların başlangıç ve tedavi sonrası idrarda podosit spesifik proteinleri ölçerek podositüriyi ve hastalığın laboratuar ve klinik bulguları ile ilişkisini değerlendirmek idi. Materyal ve Metod: Hasta grubunu, Nisan 2016-Temmuz 2017 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi hematoloji ve onkoloji bilim dallarında takip edilen ve yeni tanılı multipl myelomu olan 27 hasta oluşturdu. Hastaların 7'si çalışmayı tamamlayamadan ölüm nedeniyle kaybedildiğinden 6. ayda değerlendirilememiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir hastalığı olmayan ve ilaç kullanmayan 20 sağlıklı birey alındı. Bilgilendirilen hastalardan istekli olanlar çalışmaya alındı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik komitesi onamı alındı. Her iki grupta 24 saatlik veya spot idrarda protein atılımına bakıldı. Eş zamanlı olarak sabah ilk idrarları podositüri değerlendirmek için alındı. RNA izolasyon kiti kullanılarak RNA elde edildi. Sonrasında cDNA ile PCR'da spesifik proteinlerin ekspresyonuna bakıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 59,63±10,21 ve kontrol grubunun yaş ortalaması ise 34,75±12,07 idi. Tüm hastalarda proteinüri % 74, böbrek yetersizliği %33 saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship Between Nephropathy Which is Developped in Newly Diagnosed Multiple Myeloma Patients and Podocyturia and Evaluation of it's Response to Treatment Objective: Multiple myeloma is a malignant disease that results in the proliferation of a single plasma cell clone originating from post-germinal center B cells. The disease is frequently accompanied by renal dysfunction. Proteinuria; also may be observed in patients receiving multiple myeloma diagnosis, at the time of diagnosis or throughout the disease. Proteinuria may not be accompanied by renal dysfunction. The most common causes of renal damage are precipitation and reabsorbtion of light chains in tubules and metabolic disorders like hypercalcemia. The purpose of our study; to assess the presence of podocyturia with laboratory and clinical findings of the disease by measuring podocyte-specific proteins at the beginning and after treatment of patients with newly diagnosed multiple myeloma. Material and Methods: This study group consisted of 27 newly diagnosed multiple myeloma patients who were followed in our hematology and oncology clinics between April 2016 and July 2017. Seven patients in this group died before completing our study, so they could not be assessed at 6th month. In addition, 20 individuals who have no any disease and take medications were included for control group. With the informed consent of all participants, the study was approwed by the Ethics Review Board at Çukurova University Faculty of Medicine. Urines were collected by both control and study group as 24 hour or spot urine at first in the morning and RNA was isolated by using RNA isolation kit from urine. Then, cDNA was produced and PCR was processed. Podocytes were identified by PCR tagging nephrin, podocyn and VEGF-A and podocyte characteristic mRNA was detected. Results: Mean age was 59,63±10,21 and 34,75±12,07 in patients and controls, respectively. Proteinuria was found in 74% and renal failure in 33% of the cases.