6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ışığında işçinin kişisel verilerinin korunması
Worker's Personal Data Protection Considering the Act No. 6698 on the Protection of Personal Data
  1. Tez No: 507515
  2. Yazar: BİLAL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İşçinin Kişisel Verilerinin Korunması, özü itibariyle işçinin kişilik haklarındandır ve korunmaya değerdir. 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Türkiye'de kişisel verilerin korunmasına ilişkin hukuki zemin hazırlanmıştır. Ancak bu alanda özel bir kanun 2016 yılında hazırlanmıştır ve 07.04.2016 tarihli Resmî Gazetede yayınlanmasıyla Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Kanun son halini almıştır. İlgili kanunda genel düzenlemeler yer almakta olup işçilere ve iş hukukuna ilişkin direkt düzenlemeler içermemektedir. Bu çalışmada 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve bu kanunun iş ilişkilerine etkileri incelenmiştir. Kişisel verilerin korunması alanında yapılan uluslararası ve ulusal düzeydeki çalışmalara değinildikten sonra ise iş hayatına veri işlenmesine konu olabilecek durumlar incelenmiş ve son olarak hukuka aykırı veri işlemenin sonuçlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Protection of Worker's Personal Data is inherent in personal rights of worker and worthy to be protected legally. The Constitutional Amendment in 2010, provided an opportunity to prepare the legal basis for the protection of personal data in Turkey. After six years, the Law on the Protection of Personal Data was officially published on April 7th 2016. Even though the recent legislation contains general regulations, it does not include direct regulations for workers and labor law. In this study, the Protection of Personal Data Law No. 6698 and its effects on business relations were examined. After discussing the international and national studies in the field of protection of personal data, the situations that may be a subject for data processing to business life have been examined and finally the results of data processing on the contrary to law have been mentioned.