Synthesis of some glucuronide compounds and their radioiodination
  1. Tez No: 50754
  2. Yazar: BİNNUR DÖNMEZ (ONGUN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ABSTRACT Some kind of cancer cells are reach in p-glucuronidase activity. This enzyme are able to deglucuronidate the glucuronide conjugates, and their aglycone portions can selectively be incorporated into the cancer cells. On the other hand, radioactive iodine-125 has extreme radiotoxicity effects on the living systems. For this reason, in this study, some N-glucuronide conjugates were synthesized and their radioiodinations were examined using iodine-131 and iodogen method. In this way, the radioiodinated N-glucuronide conjugates, which combine the cytotoxicity of aglycone with the radiotoxicity of iodine-125 will be able to produce for their using in cancer research.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bazı kanser hücreleri p-glukuronidaz enzimi yönünden zengindir. Bu enzim glukuronid türevi bileşiklerin glukuronid bağlarını kopartarak bileşiğin aglikon denen kısmını seçimli olarak hücre içine sokmaktadır. Öte yandan, radyoaktif iyod-125 canlı sistemler üzerinde yüksek bir radyotoksik etkiye sahiptir. Bu yüzden bu çalışmada, bazı N-glukuronid türevi bileşikler sentez edilmiş ve bunların radyoiyodinasyonu iyod-131 ve iodogen metodu kullanılarak denenmiştir. Böylece, iyod-125 'in radyotoksisitesi ile aglikonların yapısal toksisitelerini birlikte içeren iyod- 125 ile işaretli bu N-glukuronid türevi bileşikler sentez edilebilecek ve kanser araştırmalarında kullanılabilecektir. m