Askılı örgü mamülleri üzerine bazı araştırmalar
  1. Tez No: 50753
  2. Yazar: SERAP DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KURBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
XIV ABSTRAKT Bu tezde en çok kullanılan askılı yapılar olan yarım selanik,tam selanik ve lacoste örgülerin boyutsal özellikleri deneysel olarak ayrıntıları ile incelenmiştir. Sonuçta ;ilmek yüksekliği ve ilmek genişliği değerleri ile ilmek iplik uzunlukları arasında yüksek korelasyon katsayılarını haiz doğrusal regresyon denklemleri yazılabilmiştir.Ayrıca askı ilmeği ile normal ilmeğe giden iplik miktarları arasında önemli bir fark görülememiştir. ABSTRACT In this work the dimensional properties of half cardigan,full cardigan and lacoste knitted structures which are the mostly used tuck structures in the industry searched experimentally in detail. Linear regression equations with high correlation coefficients could be applied to the relations between the measured course -spacings and the stitch lengths and also to the relations between the measured wale-spacings and the stitch lengths. It had been also seen that the length of yarn used for a tuck stitch is almost equal to the length used for a knitted normal stitch.
Özet (Çeviri)