Süte farklı oranlarda böğürtlen, yaban mersini ve çilek pulpu katılarak yapılan meyveli dondurmaların kalitesi
The quality of samples of fruit ice cream added blueberry raspberry and strawberry at different ratios
  1. Tez No: 507568
  2. Yazar: GENCAY UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada kontrol dondurma örneği ile birlikte, süte 3 farklı meyveden (böğürtlen, yaban mersini ve çilek) 2 farklı oranda (%7,5 ve %15) ilave edilerek 6 meyveli dondurma örneği yapılmıştır. Kontrol örneğinin pH'sı 6,43 ile 6,71 arasında yüksek düzeyde bulunurken, meyve ilaveli dondurma örneklerinin pH'sı 5,58 ile 6,41 arasında değişmiştir. %15 böğürtlen ilave edilen örneklerin pH'sı diğer örneklerden önemli düzeyde (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was made plain ice cream(control) and fruit ice cream with 3 different fruits(blueberry,raspberry and strawberry) and 2 concentrations of fruits (%7.5 and %15). As the pH of plain ice cream was found at between 6.43 and 6.71, the pH of samples added fruits changed at between 5,58 and 6,41. It was found that the pH of samples added the raspberry was lower at significant level (p0,05). The first dropping times of samples of fruit ice cream were longer than that of control,. The overrun ratio of samples changed from 29.10 % to 32.60 % . The overrun ratio of fruit ice creams were lower than that of plain samples. The lowest melting times (76.13 min.) found at samples added strawberry, The longest melting time (87,46 min.) was determined at control samples. Panelists preferred the samples of ice cream added raspberry to others.