PV system connected to grid through DC/DC buck-boost converter and DC/AC unipolar switching inverter
Şebekeye DC/DC alçaltıcı-yükseltici ve DC/AC inverter aracılığı ile bağlı PV sistem
  1. Tez No: 507577
  2. Yazar: ENES DURBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında DA/DA alçaltıcı-yükseltici, yükseltici dönüştürücülerle ve tek kutup anahtarlamalı DA/AA çevirici aracılığı ile şebekeye bağlı fotovoltaik sistem incelenmiştir. İki farklı DA/DA dönüştürücü güneş panelinin sağlayabileceği maksimum gücü elde etmek için kullanılmıştır. Tek faz DA/AA çevirici güneş paneli ile şebeke arasında bağlantıyı kurmak için kullanılmıştır. Bu tezde, DA/AA çeviricinin ortak mod gerilimindeki değişimin neden olduğu ve güneş panelinin kaçak kapasitelerinden akan kaçak akım incelenmiş ve DA/AA çevirici tasarımı ile bu kaçak akım azaltılmaya çalışılmıştır. Ortak mod gerilimindeki salınım kaçak akımın akmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, literatürde var olan evirici tasarımları incelenmiş ve ortak mod gerilimini sabit tutan yeni bir DA/AA çevirici önerilmiştir. Literatürde olan çeviriciler ve önerilen çevirici yapısı Matlab/Simulink ile incelenmiş ve güç kalitesi laboratuvarında test edilmiştir. Ayrıca, hızlı ve doğru maksimum güç noktası takibi yapan algoritmaya karar vermek için, model ön-görünümlü akım kontrolcüsünün maksimum güç noktası takibi üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Gerilim kontrollü değiştir- gözlemle algoritmasının doğrusal kontrol (oransal-integral kontrolcü) yöntemi ile beraber kullanıldığı ve gerilim kontrollü değiştir-gözlemle algoritmasının tahmini akım kontrolü ile beraber kullanıldığı kontrol metotları karşılaştırılmıştır ve MATLAB/Simulink kullanılarak benzetimleri yapılmıştır. Ayrıca, parçacık sürü optimizasyon algoritması benzetimlerde kullanılmış ve iki maksimum güç algoritması karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, grid connected photovoltaic system with the DC to DC buck-boost, boost converters and DC/AC unipolar switched inverter has been analyzed. Two different DC to DC converters have been used to extract the maximum power available from the solar panel. The single-phase unipolar inverter has been used for the interface between the DC to DC converter and grid. In this study, the leakage current flowing through parasitic capacitor of the photovoltaic panel has been taken into consideration and minimized with the help of inverter design. The time variation of the common mode voltage of the inverter causes the leakage current. Therefore, the existing photovoltaic inverter topologies have been investigated and a new photovoltaic inverter which provides the constant common mode voltage has been proposed. The mathematical models of the PV inverters have been analyzed in the Matlab/Simulink and tested in power quality laboratory. Also, the effect of the model predictive current control on determination of maximum power point of the photovoltaic modules has been studied to determine the fast and robust maximum power point tracking system. The voltage controlled perturb and observe algorithm with the linear controllers (i.e, proportional-integral type controller) and the voltage controlled perturb and observe with the predictive current control method have been compared and simulation of these methods have been carried out in MATLAB/Simulink. Also, the particle swarm optimization algorithm is used in the simulation and two different MPPT algorithms are compared.