Al-Si-Mg alaşımlarında tane inceltme işleminin mekanik özellik ve mikro yapı üzerine etkisi
The effect of grain refinement on mechanical properties and microstructure of Al-Si-Mg alloys
- Tez No: 507576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, kum ve metal kalıplara dökülmüş Al-Si-Mg alaşımında (A356) modifikasyon ve tane inceltme işleminin, mikro yapı ve mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. A356 alaşımına %0,05-0,10 Cr (Al10Cr), Zr (Al20Zr) ve %0,35, 0,70 ve 1,40 (% ağ) Al5TiB, AlB3 master alaşımları ile tane inceltme işlemi uygulanmıştır. Sonra üretilen tüm alaşımlara 200-250 ppm seviyesinde Sr (Al15Sr) modifikasyon işlemi yapılmıştır. Tane inceltmek için kullanılan master alaşımlarının mekanik özelliklere ve mikro yapıya etkilerinin ve optimum kullanım aralığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Mikro yapı incelemelerinde, optik mikroskop (OM) ve tarama elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Mekanik özelliklerin incelenmesi aşamasında, çekme testi ve makro sertlik testleri uygulanmıştır. Sr ile yapılan modifikasyon işlemi sonucunda Al-Si morforlojisinin küresel halde homojen olarak yapıda dağıldığı görülmüştür. Zr ve Cr ile yapılan tane inceltme işlemi ile AlSiFe intermetaliğinin tane inceltme elemanına çeşit ve miktarına bağlı olarak kimyasal bileşimin ve morfolojisinin bozulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of modification and grain refinement on microstructure and mechanical properties of sand and permanent mould cast Al-Si-Mg alloys (A356) were investigated. The grain refinement process in A356 alloy was carried out using 0.05-0.10% Cr (Al10Cr), Zr (Al20Zr) and 0.35, 0.70 and 1.40% (wt.) Al5TiB, AlB3 master alloys. After the grain refinement process, the modification process was applied to these alloys using Sr (Al15Sr) at 200-250 ppm level. It was aimed to determine the influence of master alloys used for the grain refinement on the mechanical and microstructural properties. It was also aimed to determine their optimum levels. In the microstructural examinations, optical microscope (OM) and scanning electron microscope (SEM) were used. For examination of the mechanical properties, tensile test and macro hardness tests were applied. The modification process through Sr was seen to result in spherical Al-Si morphology homogeneously dispersed in the microstructure. It was also seen that the grain refinement with Zr and Cr resulted in deterioration of the chemical composition and morphology of the AlSiFe intermetallics depending on the amount and type of grain refinement.