Impact of solar cell on system losses on distribution network
  1. Tez No: 611334
  2. Yazar: HASSNEN SNOUSSI H. SENOUSSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fotovoltaik sistemler, güç iletim hatlarından uzak bölgeler gibi bağımsız sistemler için elektrik gücü sağladıkları için neredeyse her güç sisteminin önemli bir parçası haline gelir. Elektrik gücü için fotovoltaik genellikle güneş ışınımı ve sıcaklık gibi çevre ortamdan kullanıldığında etkilenir. Dolayısıyla bu sistemlerin MPPT tekniği kullandığı türler. Bu yazıda, 120kW PV dizisine uygulanan MPPT için P&O algoritması ile Buck DC-DC işleri için dönüştürücü de dahil olmak üzere devre ve PV hücresi ilişkisinden başlayarak, şebeke ve PV sistemi arasındaki bağlantının tam bir çalışmasını sunuyoruz. Önceki tüm bileşenler elektrik şebekesiyle, PV sistemini şebekeyle senkronize etmek ve birleşik güç faktörü ile birleşik güç faktörü ile aktif gücü enjekte etmek için iki kontrol döngüsü (voltaj akımı) kullanan üç fazlı bir dönüştürücü üzerinden bağlanır. Simülasyonumuz MATLAB-Simulink ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems nearly become an essential part of every power system, as they to provide electrical power for standalone systems, like far regions from power transmission lines. The Photovoltaic for electrical power is usually affected using by the surrounding environment such as irradiance of solar and the temperature, Therefore, the kind these systems use MPPT methods. At this paper, we provide a full study of the connection between the grid and PV system, starting between the relation of circuit and PV cell, including of converter for Buck DC-DC works with P&O algorithm for MPPT applied on the 120kW PV array. All the previous components connected with utility power grid through a three phase converter which uses two control loops (voltage-current) to synchronize the PV system with grid and inject active power with unity power factor to the grid. Our simulation applied with MATLAB/Simulink.