Penisilamin ve penisilamin disülfit'in 99m Tc ile işaretlenmesi
  1. Tez No: 50762
  2. Yazar: MEHTAP TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Günümüzde teşhis amaçlı kullanılan radyofarmasötiklerin çoğu 99mTc ile işaretlenerek hazırlanmaktadır ve bazı hastalıkların teşhisinde etkisinden böylesine faydalanılan başka sentetik element yoktur. Amerikada yilda 6-7 milyon teşhis amaçlı görüntüleme işlemi teknesyum bileşiklerinden faydalanılarak gerçekleştirilmektedir. (Dewanjee M.K.,1990). Teknesyum radyofarmasötiklerinin geliştirilmesi ve yeni işaretli bileşiklerin üretilmesi bu alandaki tüm disiplinlerin özeklikle önem verdiği ve üzerinde yoğunlaştığı bir konudur. 99mTc-PADS kompleksi literatürden hiçbir bilgi elde edilmemesine rağmen oldukça verimli bir şekilde işaretlenmesi başarılmıştır. Bu çalışmada 99ırTc-DPA kompleksi elde etmek için uygun pH noktası ve 99mTc-PADS kompleksinin optimum kompleks oluşum şartları (Uygun Ligand değiştirme ajanı, ITLC medya ve solvent seçimi, Sıcaklık, pH, Zaman, Komleks yapısı ve 99mTc- PADS'in Radyofarmasötik olarak kullanım potansiyeli) araştırılmıştır. Aşağıdaki bulgular ile ideal 99mTc-PADS kompleksi hazırlama prosedürü verilmiştir. En uygun Ligand değiştirme Ajanı :Glukonat İşaretleme ortam Sıcaklığı : 50-55 °C ideal pH noktası : 7.00 işaretlemenin max gerçekleştiği süre : 15-30 dakika (30. dakika sonrasında geri bozunma başlamaktadır.) Bağlanma Verimi : % 95 işaretleme sırasında oluşan radyokimyasal safsızlıkların tespiti için ideal ayırma ortamı Whatman31ET Kromatografi Kağıdı ve uygun banyo Serum Fizyolojik olarak saptanmıştır. Yukarıda verilen optimum şartlarla elde edilen 99mTc-PADS kompleksinin Tavşan modelinde çalışılması sonucu kompleksimizin biyolojik ortamda da ideal radyofarmasötik davranışı gösterdiği (düşük tiroid tutulumu, hızlı böbrek atılımı); Elektroforez denemelerimizden ise 99mTc-PADS kompleksinin nötral olduğu sonucu elde edilmiştir. 99mTc-PADS kompleksinin daha ileri tekniklerle (Spektroskopik, Polarografik, Kristalografik ve HPLC analizi) incelemesi tarafımızdan tavsiye edilmektedir. Kompleks için mevcut şartlarımız ve bilgilerimiz ışığında muhtemel bir yapı teklif edilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, the most of radiopharmaceutic compounds in diagnostic imaging are labelling with 99mTc. No other synthetic element made such an impact on the diagnosis of human diseases; 6 to 7 million diagnostic imaging procedures are carried out with 99mTc- compounds annually in the United States. Developing and producing new radiopharmaceuticals and labelling compounds is an important and multidisciplinary subject. Although that any knowledge couldn't be find about producing 99mTc-PADS, in this study labelling of PADS with 99mTc was succeed. Optimum pH, and other specified (the best ligand-değiştirme agent, developing media for ITLC, temperature, pH, reaction time, structure of complex and radiopharmaceutically potential) Ideal conditions for complex preparing are below: Suitable ligand-exchange agent Labelling Temparature Optimum pH Reaction time Gluconate 50-55 °C 7.00 15-30 minutes (After 30 minutes decomposition begins) Ideal separation condition in ITLC was W31ET chromatographic paper and ideal developing solvent was Serum Physiologic for radiochemical impurities. Obtained 99mTc- PADS that produced optimum conditions behaved as an ideal radiopharmaceutical in a dynamic-sytatic imaging study on rabbit. ( Thyroid uptake was low, fast renal excretion.) Complex has a neutral structure. Although that a complex structure was proposed according to electrophoresis results, more detailed experiments should be done for definitive complex structure. (Spectroscopic, Polarographic, Cristallographic and HPLC analysis) 57