Matlab simulink ortamında buck tipi bir dönüştürücünün çıkış geriliminin optimal kontrolü
Optimal control of output voltage of buck converter in the Matlab-simulink environment
  1. Tez No: 507613
  2. Yazar: EBUBEKİR KÖKÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN MÜHÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, DC gerilim alçaltıcı olarak iş kullanılabilen buck tipi bir dönüştürücünün çıkış geriliminin kontrolü amaçlanmıştır.Bunun için öncelikle Buck dönüştürücünün transfer fonksiyonunun elde edilmesi amacıyla literatürde genellikle tercih edilen küçük sinyal yöntemi yerine devre analizi yöntemi kullanılmıştır. Buck dönüştürücünün çıkış gerilimini kontrol etmek için MRAC kontrolcüsü kullanılmış ve bu kontrolcü MIT kuralı kullanılarak tasarlanılmıştır. MRAC kontrolcüsünün en verimli şekilde buck dönüştürücüsünü kontrol etmesi için adaptif kazanç parametreleri PSO ve ABC sezgisel algoritmaları ile elde edilmiştir. Sezgisel algoritmalarla parametrelerini hesaplaması için IAE, ITAE ve ISE maliyet fonksiyonları kullanılmıştır ve bu fonksiyonların sonucunda elde edilen parametreler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to control the output voltage of a Buck converter which acts as a DC step down converter. First of all, the transfer function of the buck converter is obtained by the circuit analysis method, not using the small signal method that often used in literature for find transfer functions The MRAC controller is used to control the output voltage of the buck converter, and this controller is designed using MIT. The adaptive gain parameters are calculated by using PSO and ABC these are meta heuristic algorithms. ABC and PSO used for finding best parameters for controlling output voltage of buck converter. PSO and ABC known as metaheuristic algorithms, are used. IAE, ITAE, ISE cost functions are used for calculate parameters and thus parameters which found by different cost function, have been compared.