Elektrik dağıtım şebekelerinde arıza yönetim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik tahmin metotlarının analizi
Analysis of estimation methods intended for failure management system improvement in electrical distribution networks
- Tez No: 507614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ POLAT UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda düzgün bir güç yönetimi için elektrik dağıtım şirketleri açısından arıza tespiti en önemli konu haline gelmiştir. Elektrik dağıtım şirketinin güvenilirliği, temel olarak kesintisiz enerji sağlayabilmesine, arıza tespit ve müdahale sürelerindeki iyileştirmelere bağlıdır. Bu tezin temel amacı Arıza Yönetim Sistemleri (AYS) performansını Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) etkileşimleri ile analiz etmektir. Çalışmalar sırasında BEDAŞ tarafından elde edilen ve işlenen AYS istatistikleri incelenmiştir. BEDAŞ, İstanbul'un Avrupa yakasında faaliyet gösteren yetkili elektrik dağıtım şirketidir. Yapılan çalışmalarda AYS' nin OSOS ve CBS ile entegrasyonu sayesinde arıza oranlarında azalma ve elektrik dağıtım şirketinin performans istatistiklerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak bu birleşik yapı sayesinde özellikle yağışların çok olduğu değişik hava durumu koşulları altında İstanbul'da arıza oranlarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Bu nedenle elektrik dağıtım şirketlerinde bu birleşik yapı ve planlanan ek iyileştirmeler sayesinde etkili bir arıza tahmini yönetimi arızaların önlenmesi ve arızaya hızlı müdahale ışığında yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years the failure detection in electrical networks has been become the most significant issue for proper power management in distribution companies. The reliability of electrical distribution company is mainly based on uninterrupted power distribution performance and hence shorter failure detection and response times. The main motivation of the dissertation is to analyze Failure Management System's (FMS) performance in terms of Automatic Electrometer Reading System (AERS) and Geographic Information System (GIS). During the studies FMS statistics are investigated which are processed and recorded by BEDAŞ Company. BEDAŞ Company is the authorized electrical distribution company of European side in İstanbul. The conducted studies have revealed that the integration of FMS with AERS and GIS decreased failure rates and increased distribution companies' performance statistics. In addition, thanks to this integration the failure rates of İstanbul have been considerably decreased under different weather conditions where heavy falls accelerate failures. So this unified system and planned additional improvements can be utilized for effective predictive management for distribution companies in terms of failure elimination and quick failure response.