Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencilerinin kardiyovasküler risk faktörlerini bilme durumu
Cardiovascular risk factors knowledge of vocational school of health services students
  1. Tez No: 507649
  2. Yazar: BÜŞRA KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) öğrencilerinin kardiyovasküler risk faktörlerini bilme durumunu belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma, 2015- 2016 eğitim öğretim yılında, SHMYO'nda okuyan, 18 yaş ve üstü, iletişim sorunu bulunmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 2401 öğrenci ile tamamlandı. Kardiyovasküler Hastalık (KVH) risk faktörleri bilgi düzeylerini belirlemek için, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) ölçeği ve 16 soruluk anket kullanıldı. Veriler ortalama, frekans, standart sapma ve student t-testi ile değerlendirildi. Bulgular: KARRİF-BD ölçeğinin puan ortalamasının 17,9±4 (kesme noktası 14), cronbach alfa değerinin 0,83 olduğu bulundu. KVH'ın özellikleri puan ortalaması 1,9±0,9; KVH'ın risk faktörleri puan ortalaması 10,1±3 ve KVH'dan korunma puan ortalaması 5,9±2'dir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study was done with the aim of determining the cardiovascular risk factors knowledge of Vocational School of Health Services (VSHS) students in Üsküdar University. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was completed with 2401 students who studies of VSHS in 2015-2016 academic year, who are over the age of 18, who don't have any communication problem and who accept joining the research. Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level Scale (CARRF-KL) and the 16-item questionnaire were used in order to identify Cardiovascular Disease (CVD) risk factors knowledge level. Data were evaluated with average, frequency, standard deviation and student t-test. Results: It was found that mean score of CARRF-KL was 17,9±4 (breakpoint 14) and cronbach alpha was 0,83. Mean score of CVD characteristics was 1,9±0,9; mean score of CVD risk factors was 10,1±3 and mean score of CVD protection was 5,9±2.