Gölcük gölünün (Boğazdağ-Ödemiş) bentik faunası üzerine araştırmalar
- Tez No: 50765
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. RUŞEN USTAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 24
Özet
IV ÖZET GÖLCÜK GÖLÜNÜN (BOZDA?-ÖDEMİŞ) BENTÎK FAUNASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR TOKSÖZ, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Doç, Dr. M. Ruşen Ustaoğlu Ağustos 1996, 36 sayfa Bu çalışmada, Gölcük gölünün profunda! bölgesindeki omurgasız organizmaların kalitatif ve kantitatif yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Ötrofik bir dağ gölü özelliğinde olan Gölcük gölü Ödemiş'ten 20 km uzaklıktaki Bozdağ üzerinde yer alır ve İzmir ili sınırları içinde kalır. Gölün denizden yüksekliği 1050 m., yüzölçümü 0.81 km2, ortalama derinliği ise 5.5 m olarak saptanmıştır. Haziran 1994-Mayıs 1995 tarihleri arasında yürütülen bu araştırmada; gölün farklı bölgelerinden seçilen 5 istasyondan bentos örnekleri alınmıştır. Her istasyonun derinliği, yüzey suyunun sıcaklığı, pH'ı, çözünmüş oksijen değeri tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda göl suyunun sıcaklığının 3.6 °C (Ocak)-27 °C (Ağustos), pH'ının 7.82 (Kasım)-9.45 (Şubat), çözünmüş oksijen değerinin ise 4.27 mg/1 (Kasım)-14.8 mg/I (Ocak) arasında değiştiği saptanmıştır. Bu çalışmalarımız esnasında Gölcük gölünün dip faunasının başlıca üç hayvan grubu (Tubificidae, Chironomidae, Chaoboridae) tarafından temsil edildiği tespit edilmiştir. Bu gruplar içinden Tubificidae familyasından iki tür {Tubifex tubifex, Limnodrilus hojfmeisteri), Chironomidae familyasından dört tür (Chironomus plumosus, C. anthracinus, C. tentans, Procladius (Holotanypus) sp.), Chaoboridae familyasından bir tür (Chaoborus flavicans) saptanmıştır.İncelemelerimiz sonucunda profunda] faunanın %93.52'sıni Oligochaeta, % 3.98'inı Chironomidae ve % 2.50'sini Chaoboridae üyelerinin temsil ettiği saptanmıştır. Profundal faunanın mevsimsel dağılımı Oligoket dağılımı ile paralellik göstermektedir. Chironomidae larvalarının 2716 birey/m2 ile İlkbaharda, Chaoboridae larvalarının 1736 birey /m2 ile Yazın ve Oligochaeta grubunun ise 76779 birey/m2 ile İlkbaharda maksimuma ulaştığı tespit edilmiştir. Gölün profundal fauna biyoması Haziran ayında (5.928 mg/m2) minimum. Mart ayında ise (63.875 mg/m2) maksimum bir değer göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE BENTHIC FAUNA OF GÖLCÜK LAKE IN BOZDA?, ÖDEMİŞ TOKSÖZ, Ayşe MSc in Fisheries Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Ruşen Uslaoğlu August 1996, 36 pages In this study, the investigation on the qualitative and quantitive fauna of profundal zone in Gölcük Lake is aimed. The Gölcük Lake is an eutrophic mountain lake, 20 kms far from Ödemiş, and taken a place in the limits of City Izmir. The lake altitude is 1050 m, and its area is 0.81 km2, and average depth determined is 5.5 m. In this investigations carried out between June 1994-May 1995, benthic samples were collected from 5 different stations which were chosen from different parts of the lake. Depth, surface temperature, pH and dissolved oxygen of each station were determined. In the end of the investigation, temperature, pH and dissolved oxygen are found between 3.6 °C (January)-27.0 °C (August), 7.82 (November)-9.45 (February) and 4.27 mg/1 (November)-14.8 mg/1 (January), respectively. Three groups of benthic fauna (Tubificidae, Chironomidae, Chaoboridae) are determined in the Gölcük lake during our studying period. In these groups, two species (Tubifex hibifex, Limnodrilus hqffmeisteri) in family Tubificidae, four species (Chironomus plumosus, C. anthracinus, C. teutons, Procladins (Holotanypus) sp.) in family Chironomidae and one species (Chaoborus flavicans) in family Chaoboridae are found. Profundal fauna is determined as 93.52 % in Oligochaeta, 3.98 % in Chironomidae and 2.50 % in Chaoboridae. Seasonal distribution of profundal fauna is parallel with the distributionvu of Oligochaeta. Maximal individuals of Chironomidae, Chaoboridae larvae and Oligochaeta are detenniiKd as 2716 ind./m2, 1736 ind/m2 and 76779 incL/m2, respectively. The profunda] fauna biomass of the lake Showed minimum value (5.928 mg/m2) in June and maximum value ( 63.875 mg/m2) in March.