Acil serviste çalışan hemşirelerin mesleki benlik saygıları ve empatik beceri düzeyleri
Occupational self esteem and emphatical skills level of the nurses working in emergency services
- Tez No: 507664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma acil serviste çalışan hemşirelerin mesleki benlik saygıları ve empatik beceri düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, İç Anadolu'da bulunan bir ildeki resmi ve özel hastanelerin acil servislerinde çalışan hemşireler ile Şubat 2016 - Nisan 2016 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 221 hemşire ileyürütülmüştür. Çalışmada etik kurul onayı, kurum onayı ve hemşirelerden bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Empatik Beceri Ölçeği ve Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whiyney U, korelasyon analizi ve One-Way ANOVA analizleri uygulanmıştır. Hemşirelerin mesleki benlik saygısı ve empatik becerilerinin orta düzeyin üzerinde olduğu görülmüştür. Kadınların empatik beceri ölçeğinden almış olduğu puan ortalaması 172.00±13.42, erkeklerin puan ortalaması 168.73± 13.44'dür. Kadınların mesleki benlik saygısı ölçeğinden almış oldukları puan ortalaması 124.04 ± 7.52, erkeklerin puan ortalaması 122.39± 10.13'dir. Mesleğini isteyerek seçen hemşirelerin empatik beceri ölçeği puan ortalamaları 173.05 ± 11.19'dur. Yüksek lisans mezunu hemşirelerin mesleki benlik saygısı puan ortalamaları 114.50 ± 7.12'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done descriptively with the aim of determining the occupational self esteem and empathic skill levels of the nurses working in emergency services. The study was conducted with nurses working in emergency departments of official and private hospitals located in Central Anatolia between February 2016 and April 2016 with 221 nurses who agreed to take part in and fits to the criteria of this research. In this study, ethics committee approval, institutional approval and informed approval were taken from the nurses. The data of the study were collected by using the Personal Information Form, the Empathic Skill Scale, and the Occupational Self-Esteem Scale with face-to-face interview technique by the researcher. In the evaluation of the data Descriptive statistics, t-test in independent groups, Mann-Whitney U, correlation analysis and One-Way ANOVA analysis were applicated. Nurses' professional self-esteem and empathic skills were found to be above the middle level. The average score of women with empathic skill scale was 172.00 ± 13.42 and the average score of males was 168.73 ± 13.44. The average score of occupational self-esteem scale for women was 124.04 ± 7.52, and the male average score was 122.39 ± 10.13. The average score of the empathic skill scale of the nurses who voluntarily selected their profession was 173.05 ± 11.19, and the average score of the occupational self-esteem score of the graduate nurses was 114.50 ± 7.12.