Serebral palsililerde ağrı sıklığı ve etiyolojisinin saptanması, ağrının yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigating the pain frequency and etiology and determine the relationship between pain and quality of life in cerebral palsy patients
- Tez No: 507663
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNUSE ÖZLEN PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı serebral palsili olgularda ağrı sıklığı ve etiyolojisinin saptanması ve ağrıyla yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Metod: Serebral palsi tanılı hastalar yaşa göre üç gruba bölündü, 2- 4 yaş grubu 38, 5-11 yaş grubu 39 ve 12-18 yaş grubu 33 hasta çalışmaya dâhil edildi. Ebeveynler tarafından doldurulan HUİ ölçeği ve değerlendirici tarafından elde edilen anamnez ve muayene verileri ile ağrı prevalansı ve etiyolojisi belirlendi. Spearman analizi ve Mann Whitney U testleri kullanılarak ağrı, KMFSS, yaş ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Ağrı sıklığı 2-4 yaş grubunda %15.8, 5-11 yaş grubunda %28.2, 12-18 yaş grubunda ise %45.5 saptandı. 2-4 yaş grubunda nöromuskuler faktörler ağrı etiyolojisinin %70'inden sorumluydu. 5-11 yaş grubunda ise nöromuskuler ve ortopedik faktörler birbirlerine yakın oranlarda görülmekteydi.12-18 yaş grubunda ise olguların yarıya yakınında ortopedik faktörler ağrı sebebiydi. Kalça ve bel en sık ağrı lokalizasyonlarıydı. Değerlendirme sonucu ağrı saptanan olgularla ağrı saptanmayan olguların yaşam kalitesi skorları karşılaştırıldığında, 5-11 yaş grubunda FSTP skoru, 2-4 ve 12-18 yaş grubunda ise ÖTP, FSTP ve PSTP skorları ağrı saptanmayan grupta anlamlı olarak yüksek saptandı. Yaş yaşam kalitesiyle ilişkili bulunmadı. Sonuç: Serebral palsili olgularda ağrı tüm yaş gruplarında sık görülen ve akılda tutulması gereken bir olgudur. Çalışmamızda ağrının yaşam kalitesini olumsuz etkilediği bulunmuştur. Yaşam kalitesine etki edecek faktörleri saptamaya yönelik geniş hasta gruplarıyla yapılacak olan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Our aim with this study is investigate the frequency and etiology of the pain and determine the relationship between pain and quality of life in cerebral palsy patients. Material and Methods: Cerebral palsy patients seperated three groups according to their ages and 38 patient from age group 2-4, 39 from age group 5-11 and 33 patients from age group 12-18 were included to the study. Parents filled the HUİ pain scale for reported their child's pain and pain etiology determined with anamnesis and physical examination. The relationship between pain, age, GMFCS and quality of life determined by using Spearman analysis and Mann Whitney U statistical tests. Results: Frequency of the pain in age group 2-4 was %15.8. Pain frequency was %28.2 in age group 5-11 and %45.5 in age group 12-18. Neuromuscular factors was responsible about %70 of the pain in age group 2-4. İn the age group 5-11, orthopedic and neuromuscular factors almost equally responsible for the pain. Ortopedic factors almost responsible from half of the pain in the age group 12-18. Most frequent pain localisations were back and hip. Patients divided pain and no pain group by examiner and groups PedsQl scores compared with each other. Physical component of PedsQl score was significantly higher at no pain group in 5-11 age group. İn the other age groups, all components of PedsQl score was significantly higher at no pain group. There wasn't any relationship between age and quality of life. Conclusion: Pain is seen all age groups with cerebral palsy children and should be kept in mind. Our study found that pain negatively effect the quality of life. Furhter studies with larger group of patients needed to investigate the factors that affect quality of life in cerebral palsy.