DPP-4 inhibitörü vildagliptin ve saksagliptin' in SH-SY5Y hücrelerinde koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effects of DPP-4 inhibitors vildagliptine and saxagliptine on SH-SY5Y cell line
- Tez No: 507667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında Dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) enzim inhibitörü antidiyabetik ilaç olarak kullanılan vildagliptin ve saksagliptinin amiloid-beta (Aβ) uygulamasına karşı SH-SY5Y hücrelerinde koruyucu etkisi hücresel bazı yolaklar üzerinden araştırılmıştır. Deney grupları: Kontrol; vildagliptin (250, 100, 50 µM); saksagliptin (200, 100, 50 µM); memantin (100µM); Aβ (5µM) olarak belirlenmiştir. Etken maddelerin tek başlarına ve Aβ varlığında gerçek zamanlı hücre analizi yöntemi (GZHA), (3-(4,5-Dimetil-2-tiyazolil)-2,5-difenil-2H-tetrazolium bromid) MTT ve suforodamin B (SRB) yöntemleri ile SH-SY5Y hücrelerine olan etkileri incelenmiştir. Western blot tekniği ile 24. saatteki p-tau, kaspaz-3, kaspaz-9, kaspaz-12 protein ekspresyon düzeyleri analiz edilmiştir. Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile Amiloid prekürsör protein (APP), presenilin1 (PSEN1) ve presenilin2 (PSEN2) gen ekspresyon düzeyleri ölçülmüştür. Mitokondrial membran potansiyeli (MMP) ve nitrik oksit (NO) düzeyleri de yine hücrelere etken maddeler ve Aβ uygulandıktan sonra 24. saatte ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis , we investigated possible protective effect of vildagliptine and saxagliptine, which are being used for their oral anti-diabetic effect as DPP-4 enzyme inhibitors, against Aβ toxicity on SH-SY5Y cell line. Experimental groups are assigned as control; vildagliptine (250, 100, 50 µM); saxagliptine (200, 100, 50 µM); memantine 100µM; Aβ 5µM. Drug's cell response profiles eludicated with xCELLigence, SRB and MTT assay. Than optimum doses of drugs used for advanced analysis. Caspase-3, caspase-9, caspase-12 and p-tau protein levels were investigated after 24 hours post treatment of drugs and Aβ with Western blot assay. APP, PSEN1 and PSEN2 mRNA levels were measured after 24 hours post treatment of drugs with RT-PCR technique. Also MMP and NO levels were measured at the same time.